preskoči na sadržaj

Osnovna škola Vladimira Nazora Nova Bukovica

 > Naslovnica
Vijesti

Rezultati ankete "Kad sam s prijateljima, najčešće:"

Autor: Darko Samardžić, 5. 1. 2015.

Rezultati ankete su razočaravajući, a u nastavku teksta pročitajte zašto...

Više od mjesec dana na stranici škole je bila postavljena anketa koju su učenici (a možda i pokoji roditelj ili učitelj) mogli ispuniti. Potrebno je bilo odabrati jedan od odgovora na sljedeću rečenicu:

Kad sam s prijateljima, najčešće:

Ponuđeni odgovori su bili:

     1. igramo igrice na računalu/mobitelu

     2. vozimo se biciklom

     3. razgovaramo o raznim temama

     4. igramo društvene igre

     5. klikeramo se

Krenut ćemo s odgovorom koji je dobio najmanje glasova.

 

     Igramo društvene igre - 0 %

     Nitko nije odabrao ovaj odgovor. Većina društvenih igara je edukativnog karaktera, a same igre potiču razvoj strateških, taktičkih, intelektualnih i kreativnih vještina. Šteta što to nikoga ne zanima...

 

     Klikeramo se - 4,8 %

    Klikeranje je "starija" igra koja je odavno izašla iz mode. Ipak, anketa kaže da određen broj ispitanika igra ovu igru. Nekada je klikeranje pružalo sate i sate zabave, ali je pomalo palo u zaborav pa nas ne treba čuditi ovako malen postotak onih koji se klikeraju.

 

     Vozimo se biciklom - 4,8 %

    Nekada omiljena dječja razonoda. U vrijeme dok tehnologija još nije imala tolikog odjeka, dok uporaba računala i mobitela nije bila toliko raširena, djeca su se znala voziti biciklom. Znala su napamet svaku rupu i lokvu na svakoj prašnjavoj cesti, svaki šumarak i komadić hlada koji je itekako bio potreban za vrijeme ljetnih vrućina. Vožnja bicikla je zdrava, potiče socijalizaciju ukoliko se zajedno vozi više osoba, a i dobar je način za upoznavanje okoline. Šteta što se danas djeca sve manje i manje kreću...

 

    Razgovaramo o raznim temama - 31 %

   Skoro trećina ispitanika je izjavila da razgovaraju o raznim temama kada su s prijateljima. Razgovor je vrlo bitan i šteta što ga češće ne koristimo u rješavanju sukoba i nesuglasica. Ponekad djeca o nekim stvarima ne mogu razgovarati sa svojim roditeljima ili odraslim osobama i upravo tome služe prijatelji. Razgovor ima terapijsku ulogu što znači da će razgovor s dobrim prijateljem uvijek pomoći. Sjetite se samo koliko puta ste pričali sa svojim prijateljima i kako vam je bilo lakše kada ste mu rekli što vas je mučilo, kao da vam je pao kamen sa srca. Svijet bi bio ljepše mjesto kada bismo više razgovarali i komunicirali.

 

     Igramo igrice na mobitelu/računalu - 59,5 %

    Igrice ponekad znaju biti dobre za razbijanje dosade, potiču kreativnost, razvijaju čitanje i planiranje, poboljšavaju koordinaciju između očiju i ruku, itd. Sve su to pozitivne strane računalnih igrica, ali samo kada se s igricama ne pretjeruje. Ukoliko se pretjeruje, zaboravite pozitivne strane jer će ih smaknuti negativne odlike igrica, a to su problemi sa spavanjem i koncentracijom, debljanje, problemi s pravilnim držanjem i slično. Dakle, igrice mogu biti dobre, ali ovnisno o kojim se igricama radi i koliko dugo ih se igra. Sve će biti u redu ako se igra umjereno.

     Ono što je problem kod mobitela i računala je da se danas sve češće koriste. Tehnologiju ne treba izbjegavati, dapače, trebamo ju koristiti i prihvatiti jer svijet svakim danom sve više napreduje, međutim, problem nastaje kada ta tehnologija (a pogotovo mobiteli) zavlada našim životima pa tako vani tijekom lijepog sunčanog dana možete vidjeti djecu koja zure u mobitele. Isto se događa i tijekom odmora u školi pa postoje učenici koji jedva dočekaju zvono kako bi brže bolje uzeli mobitel u ruke i vidjeli jesu li dobili kakvu poruku, lajk ili komentar. Ovisnosti više nisu rezervirane samo za alkohol, cigarete i droge, ovisnost koje se danas trebamo najviše bojati jest ovisnost o mobitelima od koje očito mnogi pate. Ovisnost o mobitelu (facebook, twitter) može štetiti psihofizičkom razvoju te obavljanju školskih obveza. Učenici se danas čude kako ništa ne mogu upamtiti kada uče, a tijekom pola sata učenja će na mobitel pogledati desetak puta što znači da će biti koncentrirani na mobitel, a ne na učenje. Dok svi buljimo u ekrane, pravi život nam prolazima pred očima. Sve se manje krećemo, a sve više bivamo vezani uz udobne fotelje.

 




eTwinning school mission

e-Dnevnik
Ponosni!

Erasmus+ | Program EU-a za obrazovanje, osposobljavanje, mlade i sport

 

 

Kalendar 2023/2024

Energetska obnova škole

Projekt je sufinancirala

Europska unija iz

Europskog fonda za regionalni razvoj

Škole -susjedi i prijatelji

CMS za škole logo
Osnovna škola Vladimira Nazora Nova Bukovica / Zagrebačka 28, HR-33518 Nova Bukovica / www.os-vnazora-novabukovica.skole.hr / skola@os-vnazora-novabukovica.skole.hr
preskoči na navigaciju