Lutke u zaIGRAnoj školi

Autor: Marija Vencl, 23. 1. 2015.

U četvrtak, 22. siječnja 2015. učenici četvrtog razreda zajedno sa svojom učiteljicom Marijom Vencl ugostili su, u sklopu školskog projekta "ZaIGRAna škola",  gospođu Katicu Juršik, inače baku našeg učenika Mislava.

Gospođa Katica podijelila je s nama sjećanja na igre iz svojega djetinjstva. Ispričala je kako su djevojčicama zbog skromnih mogućnosti i u nedostatku kupljenih igračaka mame i bake same izrađivale krpene lutke, a dječacima krpene lopte.

Prisjećajući se svojeg djetinjstva jednu takvu lutku i loptu odlučila je napraviti kod kuće samo za nas i pokloniti nam. Razveselili smo se i zaključili da takve igračke nismo vidjeli u trgovinama.

Zamolili smo je da nam napravi još jednu lutku i objasni postupak izrade.

Znatiželjno smo pratili kako Mislavova baka spretno izrađuje lutkicu i jedva čekali (i dočekali da bude gotova).

Strpljivo nam je objašnjavala rezuckajući i šivajući svaki korak. Gotovoj lutkici nacrtala je oči,nos i usta flomasterom (nekada su to radili drvenim ugljenom).Tako je prva lutkica dobila prijateljicu.

Na kraju smo odigrali i pomalo zaboravljenu ali vrlo zanimljivu igru „Mlin“ sa grahom i kukuruzom. Čast da bude bakin suigrač dobio je Mislav i vrlo hrabro se držao. Bili su podjednako dobri i nikako da završe pa mu je baka „predala“ igru.

Hvala baki Katici na ugodnom (i korisnom) druženju!