preskoči na sadržaj

Osnovna škola Vladimira Nazora Nova Bukovica

 > Naslovnica
Vijesti

Novi CARNetov webinar za učitelje

Autor: Lareta Žubrinić, 7. 3. 2015.

   Što  je Eratostenov ekspriment i kako ga provesti, a pritom steći priliku za osvajanje vrijedne nagrade? Priključite se novom CARNetovom webinaru „Kako sudjelovati u Eratostenovom eksperimentu i osvojiti nagrade?“ i saznajte odgovor na pitanja.

     Webinar će održati CARNetov ISE tim u četvrtak, 12. ožujka 2015. godine, u 13 h. Predviđeno trajanje webinara je 30 minuta.

     Webinar se održava putem web kolaboracijskog alata Connect, a prijave za webinar nisu potrebne. Potrebno je samo pristupiti stranici http://connect.carnet.hr/webinar/ i prijaviti se, kao gost, klikom na „Prijava kao gost“. Više o korištenju ovog alata možete vidjeti na stranici upute za korisnike kao i na snimci održanog webinara.

     U webinaru ćete saznati kako sudjelovati u Eratostenovom eksperimentu koji se u školama u Europi održava 19. ožujka 2015., a u školama u ostatku svijeta 20. ožujka 2015.

     Riječ je o eksperimentu u kojem učenici diljem svijeta, u trenutku kada je Sunce na prikladnom položaju, računaju opseg Zemlje koristeći jednostavan štap. Cilj eksperimenta, između ostalog je i poticanje istraživačkog učenja.

     To je i jedan od ciljeva projekta Inspiring Science Education (ISE) projekta pa stoga pozivamo škole da se priključe projektu jer je sudjelovanje u ovom eksperimentu zapravo realizacija gotovo svih aktivnosti nastavnika uključenih u ISE projekt.

   To je dodatan motiv za priključiti se i ostvariti dobrobiti ISE projekta, od sudjelovanja na besplatnim edukacijama, do ostvarivanja mogućnosti sudjelovanja na ljetnim školama te brojnim drugim aktivnostima koje projekt donosi. Više o tome saznajte na adresi http://www.carnet.hr/ise/poziv.

 

     Pozivamo vas da pratite i stranicu http://www.carnet.hr/ise/vijesti te Facebook stranicu ISE projekta https://www.facebook.com/ISE.Croatia gdje će pravovremeno biti najavljene novosti uz Eratostenov eksperiment. Za potencijalne nejasnoće nam se javite putem maila ise-prijava@carnet.hr

    Podsjećamo, Inspiring Science Education (ISE) ima za cilj popularizaciju znanosti i prirodoslovnih predmeta korištenjem postojećih e-learning resursa, a financira se iz programa potpore politike za konkurentnost i inovacije u informacijskoj i komunikacijskoj tehnologiji (CIP ICT PSP).

     2014. godine u eksperimentu je sudjelovalo 400 škola diljem svijeta, a posebno je zanimljiv podatak da je sudjelovalo čak 16 škola iz Hrvatske. Eksperiment je proveden u sklopu projekta Inspiring Science Education kao i Open Discovery Space projekta. 

 Detaljan opis eksperimenta dostupan je na         adresi 

http://eratosthenes.ea.gr/en/content/experiment.

Natjecanja i nagrade

     Kroz sudjelovanje u eksperimentu možete sudjelovati u čak dva natjecanja, a pravila sudjelovanja biti će predstavljena u webinaru. Sudjelovanje u Eratostenovom eksperimentu moguće je realizirati i korištenjem gotovih digitalnih nastavnih materijala (tzv. demonstratora) koji će biti prezentirani u webinaru, a dostupna su preko ISE online zajednice nastavnika i učitelja na ISE portalu.

      Na ovaj način moguće je sudjelovati u jednom od spomenuta dva natjecanja te ostvariti pravo na sudjelovanje na ISE ljetnoj školi u Grčkoj za koju će svi troškovi biti pokriveni. Više informacija o ljetnoj školi pravovremeno će biti objavljeno na ISE webu na adresi http://www.carnet.hr/ise/vijesti.

 

Tko je bio Eratosten?
 
     Eratosten je bio grčki matematičar, geograf i astronom koji je živio u 3. st. pr. Kr. On je izmjerio opseg Zemlje zapanjujuće točno - 39 600 km. Naime, bio je jedno vrijeme upravitelj čuvene knjižnice u Aleksandriji pa su mu bila dostupna sva znanja onoga doba. Još tada pretpostavljalo se da je Zemlja okrugla. Eratosten je uočio kako sunčeva sjena ne pada pod istim kutom u podne 21. lipnja (prvi dan ljeta) u Aleksandriji i Sieni (današnji Asuan) koja se nalazi gotovo na sjevernoj obratnici.
 
    To je jedino moguće ako je Zemlja zakrivljena. Dakle, kut sunčevih zraka u Sieni je iznosio 0° a u Aleksandriji 7,5°. Izračunao je da je to pedeseti dio kružnice te je udaljenost između dva mjesta pomnožio sa 50. Danas je poznato da prema satelitskim premjerima opseg Zemlje po meridijanu iznosi 40 008 km.

 

 


Izvor: www.carnet.hr


eTwinning school mission

e-Dnevnik
Ponosni!

Erasmus+ | Program EU-a za obrazovanje, osposobljavanje, mlade i sport

 

 

Kalendar 2023/2024

Energetska obnova škole

Projekt je sufinancirala

Europska unija iz

Europskog fonda za regionalni razvoj

Škole -susjedi i prijatelji

CMS za škole logo
Osnovna škola Vladimira Nazora Nova Bukovica / Zagrebačka 28, HR-33518 Nova Bukovica / www.os-vnazora-novabukovica.skole.hr / skola@os-vnazora-novabukovica.skole.hr
preskoči na navigaciju