Povlačenje mosora

Autor: Lareta Žubrinić, 13. 4. 2015.

U nastavku saznajte rezultate naše najnovije ankete i zaIGRAjte se (ili odplaninarite?!)!

U anketi  „ZaIGRAne škole“ postavili smo pitanje „S prijateljima sam već igrao/la povlačenje mosora?“.

Ako već znate da je Mosor naša prekrasna planina, vjerojatno ste shvatili da ga ne možete povlačiti za uho ili sl. (Više o planini na stranicama hpd-mosor)

No, da saznate kako se to povlači mosor, čitajte dalje!

Od ukupno 62 glasa koje smo anketom prikupili (zahvaljujemo svima koji su glasovali!), 82,3% odgovorilo je da nemaju pojma koja je to igra, ali bi rado saznali, 12,9% odgovaraju negativno, a samo 4,8% učenika koji su glasovali „da“ znaju tu igru jer  se dobro sjećaju kada ih „povlačenju mosora“ učila učiteljica TZK-a Vera Panić (bravo za vas!).

(foto sa osijek031.com)

Povlačenje mosora je stara igra našeg zavičaja. U njoj sudjeluju dva igrača koji odmjeravaju snagu.  Mosor je ustvari jednostavan  drveni štap, dug oko 1 metar. Igrači sjednu na tlo jedan nasuprot drugome, s priljubljenim tabanima. Mosor trebaju uhvatiti objema rukama. Natjecanje počinje na neki znak. Jedan igrač treba, naravno uz pomoć mosora, prevući povlaćenjem na svoju stranu drugog igrača, svoga protivnika, tako da ga podigne sa tla. Da bi to uspio, mora upotrijebiti snagu cijelog tijela, osobito ruku i nogu!
    Pa  ako već do sada niste upamtili ime ove igre, a  koje se vaši djedovi i očevi sjećaju iz svojega djetinjstva (a možda i koja baka ili mama), sad se potrudite,  pa ih  zamolite za odmjeravanje snage ! Sretno!