Zemlja je najsigurnija u rukama djece

Autor: Marija Peček, 22. 4. 2015.

„…Hvaljen budi, Gospodine moj,
po sestri i majci nam Zemlji.
Ona nas hrani i nosi, slatke nam plodove,
cvijeće šareno i bilje donosi….“

(ulomak iz Pjesme stvorova, Sveti Franjo Asiški)

Davne 1970. godine znanstvenici sa sveučilišta u Standfordu u Kaliforniji organizirali su akciju za zaštitu okoliša u koju su bile uključene škole i velik broj znanstvenika diljem SAD-a. Milijun građana diglo je svoj glas zbog uništavanja jedinog nam doma, planeta Zemlje.

1990. godine  osviješteni pojedinci ponovno dižu svoj glas za spas planeta Zemlje. U američkom kongresu dogovoreno je da ideja za Dan planet Zemlju postane međunarodni dan. Kao datum obilježavanja dogovoren je 22.travnja, datum rođenja Franje Asiškog, slučajno ili ne, sveca koji je pisao o zajedništvu životinja, biljaka i ljudi. Zaista, svi smo povezani u jedinstvenoj spirali života  i narušavajući jedan dio, uništavamo i ostale dijelove prirodnog lanca.

Izvor časopis Hrvatske šume, travanj 2015.

Slijedeći primjer znanstvenika,  naši znanstvenici iz drugog razreda, krenuli su u obradu lektire Pismo iz Zelengrada Nevenke Videk.

Pohvala svima jer su svi lektiru pročitali, napisali i gradivo usvojili. A da smo ga i razumjeli, pogledajte naš pano koji smo izradili!

Razumjeti pravila da se voda treba štedjeti, da je bolje tuširati se nego kupati, zatvarati slavinu da voda ne istječe bez potrebe, ne bacati smeće u prirodu, više šetati s roditeljima a manje voziti automobilom, itd… Pokušat ćemo tako raditi  jer time spašavamo planet koji je u opasnosti!

Kao što i priliči znanstvenicima, proučavali smo Sunčev sustav,  prijatelje  i susjede našeg planeta.

Odlučili smo uzeti stvar u svoje ruke i napravili model naše Zemlje.

Radeći na modelu, došli smo i do zaključka da je Zemlja, ime našeg planeta, ženskog roda (iako je to gradivo još daleko od nas, kao Sunce od Zemlje!) pa smo odlučili da će jedna prekrasna dama kao što je  Zemlja biti najsigurnija u rukama pravih dječaka, osviještenih o tome kako ju čuvati, prema njoj se odnositi, sa zahvalnošću ju gledati i divljenjem obasipati. Zato, Zemljo, radosno kličemo: sretan ti rođendan!!!