Spasite dječje živote!

Autor: Jasminka Stošić, 7. 5. 2015.

Obilježili smo Treći tjedan sigurnosti cestovnog prometa (od 4. – 10. svibnja).

Drugi razred matične škole s učiteljicom Marijom Peček  sat Prirode i društva u sklopu cjeline "Učenik/učenica u prometu" te učenici PŠ Miljevci zajedno sa učiteljicama Marinom i Jasminkom te asistentom Dejanom sat razrednog odjela posvetili su ovoj važnoj akciji, koju su pod nazivom „Save Kids Lives“ („Spasite dječje živote!“) inicirali i organizirali Ujedinjeni narodi i Svjetska zdravstvena organizacija. U akciju se uključio i Hrvatski autoklub (HAK).

Prijevod Dječje deklaracije za sigurnost na cestama, čiji su tekst svojim prijedlozima omogućila djeca iz cijelog svijeta, pročitali smo naglas i složili se s tvrdnjama da su djeca u cestovnom prometu još uvijek nedovoljno zaštićena te da im odrasli trebaju omogućiti najviši stupanj sigurnosti i pomoći im da se u cestovnom prometu osjećaju zaštićeno.

Alen Pipek, 2. r.

Matej Bračun, 2.r.

Pogledali smo i prigodan video koji nas je na zanimljiv i poučan način informirao o važnosti i potrebi zaštite djece u cestovnom prometu i potpisali spomenutu Dječju deklaraciju putem interneta .

Nakon toga naši mali Miljevčani obratili su se vozačima svojim kratkim, ali jasnim porukama:

-„Oprez, vozači, cesta je mjesto gdje se i djeca nalaze često!“

-„ Zebra je ovdje, vozači STOJ, djece- pješaka sve veći je broj!“

-„Na cesti uspori, na vrijeme stani, mole vas miljevački mališani!“

Nadamo se da će one doprijetii do odraslih sudionika u prometu, a očekujemo i potpisivanje naše Deklaracije u što većem broju. Svjesni smo ipak kako samo potpisivanje neće odmah rezultirati spektakularnim rezultatima.

Stoga vas sve pozivamo na povećan i trajan OPREZ U CESTOVNOM PROMETU! Time izravno čuvate naše živote! A oni su, priznat ćete, od svega najdragocjeniji!

Patrick Brekalo, 2.r.

Izvor: Jasminka Stošić, učiteljica PŠ Miljevci (tekst), Marina Kordi, učiteljica PŠMiljevci, Marija Peček, 2.r. (foto)