VAŽNO: Provođenje upisnog postupka u 1. razred srednje škole

Autor: Lareta Žubrinić, 21. 5. 2015.

U skladu s Odlukom o upisu učenika u 1. razred srednje škole u školskoj godini 2015./2016.  prve prijave kandidata u Nacionalni informacijski sustav prijava i upisa u srednje škole započinju u ponedjeljak 25. svibnja 2015.   Donosimo vam najvažnije obavijesti!

Kandidati koji osnovno obrazovanje završavaju kao redoviti učenici osnovne škole u RH u školskoj godini 2014./2015. u sustav se prijavljuju svojim elektroničkim identitetom (korisničkim imenom i lozinkom) iz sustava AAI@EduHr.

Pri prvoj prijavi u sustav kandidati unose korisničko ime i lozinku nakon čega je moguće unijeti broj mobitela na koji će im biti dostavljen SMS s PIN-om, a nakon što ga zaprimi, pri svakoj sljedećoj prijavi  u sustav unosi se korisničko ime, lozinka i PIN. Moći će se pregledati svi osobni podaci i ocjene, a ukoliko bude bilo nepravilnosti, javiti se razredniku.

U prvoj fazi prijava kandidati još nemaju mogućnost uvida u ponudu programa obrazovanja po školama jer će prijava obrazovnih programa biti moguća od 26. lipnja 2015.

Postupak prijava kandidata s teškoćama u razvoju započinje ranije. Od 28. svibnja do 12. lipnja 2015. kandidati se s roditeljima trebaju javiti  u Ured državne uprave u županiji  te iskazati svoj odabir liste prioriteta redom kako bi željeli upisati obrazovne programe. Upisna povjerenstva ureda državne uprave do 17. lipnja 2015. unose odabire u sustav te se zatim  zatvara mogućnost unosa odabira i kandidati se rangiraju sukladno navedenim listama prioriteta. Kandidat se može prijaviti za upis u više srednjih škola, ali u programe obrazovanja koji su navedeni u stručnom mišljenju Službe za profesionalno usmjeravanje HZZ-a. (Sam poredak programa na listi prioriteta ne garantira da će se kandidat i upisati u obrazovni program jer konačan upis ovisi i o drugim kandidatima na ljestvici i broju bodova.)

Važno je dobro se informirati o zdravstvenim preduvjetima za upis. Tamo gdje je propisano, učenik je dužan za upis u određeni program obrazovanja donijeti i dokument kojim dokazuje zdravstvenu sposobnost za školovanje i rad, odnosno  nepostojanje zdravstvenih kontraindikacija.

Do 26. lipnja 2015. rok je za dostavu i unos dokumenata kojima učenici ostvaruju dodatna prava za upis (stručno mišljenje službe za profesionalno usmjeravanje HZZ za učenike sa zdravstvenim teškoćama, potvrde za učenike koji žive u otežanim uvjetima obrazovanja, preporuke Vijeća romske manjine za učenike pripadnike romske nacionalne manjine).

Sve informacije o postupku prijava i upisa u srednju školu možete pronaći u brošuri "Prijave i upisi u srednje škole za školsku godinu 2015./2016. - Idemo u srednju!", a pratite i mrežne stranice Ministarstva te mrežnu stranicu www.upisi.hr, kao i mrežnu stranicu naše škole.

Izvor: mzos.hr