Obilježavanje Mjeseca ovisnosti

Autor: Darko Samardžić, 24. 11. 2015.

Nalazimo se u razdoblju kada se obilježava Mjesec ovisnosti. Tijekom navedenih mjesec dana, učenicima se pokušava prikazati koje su to opasnosti koje vrebaju oko nas, kako se obraniti od njih te koje su to lijepe stvari u životu kojima možemo posvetiti svoje vrijeme.

Vremena se mijenjaju. Nekada su se ovisnosti odnosile samo na cigarete, alkohol i droge, a danas taj pojam ima puno šire značenje jer su se pojavile ovisnosti o mobitelima, računalima, tabletima, facebooku, gaziranim pićima, slatkišima, grickalicama i sl. Zajedničko svim ovisnostima je što negativno utječu na zdravlje osobe, psihički i fizički.

U 1. razredu smo zbog toga govorili o ovisnostima o slatkišima, računalima, igricama, itd. Naveli smo koje su stvari nezdrave, a zatim koje su zdrave. Zdravo se odnosilo na voće i povrće, bavljenje sportom i igru s prijateljima ili braćom i sestrama. Prvi razred je pokazao i svoju umjetničku stranu pa smo zajedno napisali i pjesmu koju smo i uglazbili:

"Slatkiše je pojeo Josip

pa je dobio osip.

Kruška, jabuka, šljiva

voli mala Iva.

Filip voli nogomet,

nije zdrav internet."

Vjerujem da su ovom pjesmom naši prvašići poslali snažnu poruku svima koji žele živjeti zdravo.