Legenda o Ružici oživjela u stripu

Autor: Božica FILIPOVIĆ VEG, 28. 2. 2016.

U sklopu e Twinning projekta „Let′s Revive Legends - Let′s Explore Europe“, u kojem sudjeluju učenici naše škole, šestaši su, pod vodstvom svoje učiteljice Hrvatskoga jezika Božice Filipović Veg, odlučili „oživjeti“ poznatu legendu o Ružica-gradu iz knjige „Grički top“ Dubravka Horvatića.

Nakon što smo se podijelili u skupine i proučili sve tri verzije ove poznate legende, svaka je skupina odlučila koja im je verzija legende najzanimljivija te su izdvojili nekoliko najvažnijih događaja fabule.

Na temelju tih događaja učenici su zatim krenuli s osmišljavanjem stripa u nekoliko kvadrata. Najprije smo odlučili kojom ćemo tehnikom raditi, a potom ponovili najvažnije karakteristike stripa kao književno-umjetničke vrste. Skiciranje je bilo lako, iako nismo baš crtački nadareni, no dobra volje je najbitnija!

Nakon 2 školska sata dobili smo strip-legendu u 4 različite verzije, a svaka je jedinstvena i neponovljiva. Iako smo veliki obožavatelji stripa i čitamo ga radije od ostalih književnih vrsta, ipak nije bilo lako izraditi svoj strip pa je trebalo mnogo ohrabrivanja i truda da bismo pokazali svoje skromne amaterske uratke.

Nadamo se da ćemo uskoro (nakon posjete poznatog strip-crtača) biti mnogo „pametniji“ i uspješniji u izradi sljedećih razrednih stripova na temu poznatih „Povjestica“ Augusta Šenoe, nastalih na temelju narodnih priča i legendi.

« Lipanj 2017 »