Windows to the past

Autor: Lareta Žubrinić, 24. 5. 2016.

Povodom Međunarodnog dana muzeja, eTwinning projekt "Windows to the past /Prozori u prošlost" po svome je završetku  predstavljen  javnosti  na izložbi  u Zavičajnom muzeju Slatina.

Ovo je bio  vrlo zanimljiv i nevjerojatan umjetnički foto-projekt u kojemu su učenici partnerskih škola razvijanjem umjetničke i digitalne kompetencije  preklopili  stare fotografije s novima fotografiranim  na  istim lokacijama.

U projektu su sudjelovale  europske škole iz  Slovačke, Poljske, Grčke i Latvije, a naša je škola predstavljala Hrvatsku.

Učenici svih škola su prvo trebali upoznati  kulturno i povijesno značajna mjesta i ustanove  proučavanjem lokalne povijesti  i prikupljanjem starih crno-bijelih fotografija s tih lokacija.

Naš tim koji su činile Lucija Podolski, Iris Penov, Marta Juršik iz 7. razreda te  Elena Koleno, Patricija Križetić i Anamarija Bilavčić iz 6. razreda uz voditeljicu Laretu Žubrinić istražili su  školsku spomenicu i obiteljske fotoalbume, a mnoge fotografije  dobile su na korištenje od ravnateljice Zavičajnog  muzeja Slatina Dragice Šuvak i gospodina Željka Felbara.

Uz podršku i pomoć članica Foto-video kluba Slatina,  fotografije prošlosti i sadašnjosti  iskombinirale su se i  preklopile u jednoj fotografiji i tako smo dobili prozor u prošlost.

Posebnu nam je čast ukazala gospođa Šuvak koja nas je po završetku projekta pozvala u Zavičajni muzej na gostovanje s ovim projektom. Svečano otvorenje izložbe   održalo se   se 18. svibnja 2016.  u sklopu muzejskog projekta "Pohvale vještim rukama".

Više fotografija s izložbe pogledajte na portalu radioslatina.hr

Na stranicama portala radioslatina.hr virtualno prošećite izložbom!

« Travanj 2017 »