Međunarodni dan zaštite životinja

Autor: Nadin Cuca, 2. 10. 2017.

Međunarodni dan zaštite životinja obilježava se svake godine 4. listopada s naglaskom na jedinstven odnos ljudi i životinja i važnost životinja u našem životu.
      Prvi je put taj dan obilježen 1931. tijekom konvencije ekologa u Firenci kako bi se upozorilo na ugrožene životinje, a prerastao je u događaj posvećen svim životinjama. Udruge za zaštitu životinja diljem svijeta obilježavaju taj dan kako bi upozorile ljude na probleme životinja te ih potaknule na razmišljanje o svojem odnosu prema njima.

U PŠ Miljevci i ovaj ponedjeljak započeli smo u veselom tonu. Oponašajući zvukove životinja, pjevajući pjesmice na stranim jezicima, prisjetili smo se našeg prošlotjednog projekta za Europski dan jezika koji je također uključivao životinje. Tako smo odlučili jedan plakat posvetiti životinjama.

Učenici 1.i 2.razreda bojali su životinje, dok su učenici 3.razreda uredno lijepili i ukrašavali plakat. Svi su marljivo radili svoj posao. Pričali smo o našim kućnim ljubimcima, kako se ponašamo prema njima, koje su naše obveze prema ljubimcima i tko ih najčešće obavlja.

U obilježavanju Međunarodnog dana zaštite životinja i Europskog dana jezika uključila se i učiteljica Maja Kanđera sa svojom skupinom Slovaka koji su također izrađivali plakat o životinjama na slovačkom jeziku.

Nakon mnoštva aktivnosti posvećenih životinjama zaključili smo da se o ljubimcima trebamo brinuti jer se ne mogu sami nahraniti i brinuti za sebe, a također da se moramo brinuti i o prirodi kako mnoge životinje u divljini ne bi izgubile svoje stanište i hranu.

Izvor: Nadin Cuca (tekst), Marina Kordi i Maja Kanđera (fotografije)