Rastem uz STEM!

Autor: Lareta Žubrinić, 16. 10. 2017.

U sklopu projekta STE(A)M tjedan učenici naše škole posjetili Tehnički muzej Nikola Tesla u Zagrebu  u suradnji sa Školskom knjigom d.d., Hrvatskom zajednicom tehničke kulture i udrugom Hrvatsko interdisciplinarno društvo.

U projektu je uz 15 naših učenika i dva učitelja voditelja Marije Majer i Slavena Mađarića sudjelovalo i  po 15 učenika iz OŠ Antuna Gustava Matoša iz Čačinaca s voditeljicama Kristinom Krmpotić i Svjetlanom Carić te OŠ Rovišće iz Rovišća s voditeljicama Davorkom Medvedović i Blankom Klemić.

Tijekom putovanja i boravka u Zagrebu u pratnji nam je bila i predstavnica Školske knjige Natalija Kožić Lukačević kojoj od srca zahvaljujemo jer nam je bila na usluzi i  brinula  o svemu.

U Zagreb smo stigli u srijedu 11. listopada u večernjim satima u Grad mladih. Nakon ukusne večere rasporedili smo se po paviljonima gdje smo prenoćili.  Rano ujutro uputili smo se prema Tehničkom muzeju. Ondje nas je dočekalo ljubazno osoblje.

Imali smo priliku čuti predavanja naših, a svjetski poznatih znanstvenika. Tako je g. Krešimir Čanić imao predavanje o kriptografiji, poznati hrvatski astronom Korado Korlević inspirativno je govorio  o planetima, galaksijama, svemiru u predavanju Transhuman, g. Josip Stepanić  nas je upoznao s načinom rada popularnih dronova ta nas je na kraju akademik Vladimir Paar uveo u priču o evoluciji svemira.

Sva predavanja mogli su pratiti i naši učitelji i prijatelji iz škole putem live stream prijenosa uz pomoć Meduze i CARNeta.

Na radionicama su učenici imali prilike vidjeti 3D printanje, naučiti sastaviti od jednostavnih dijelova robote kojima svijetle oči, naučili su šifrirati i dešifrirati poruke, radili pokuse iz područja biologije i kemije. Na samom kraju dana nagrađeni smo odlaskom u rudnik koji je također oduševio svu djecu.

Izvor: Kristina Krmpotić, ravnateljica OŠ Antuna Gustava Matoša Čačinci (tekst), Marija Majer, učiteljica prirode i biologije (foto)