Mjesec hrvatske knjige 2017.

Autor: Eva Turza Mitrović, 16. 11. 2017.

Mjesec hrvatske knjige obilježava se svake godine od 15. listopada do 15. studenog. Ove je godine tema enciklopedistika, a svečano je otvaranje bilo u Crikvenici. U našoj se školi Mjesec hrvatske knjige obilježio edukacijama i nastavom u knjižnici.

Učenici prvog razreda sa svojom su učiteljicom posjetili knjižnicu i odradili svoju prvu posudbu slikovnice. Usput su naučili što jedna školska knjižnica nudi te kakvo je ponašanje u knjižnici primjereno.

Osmaši su imali edukaciju iz pretraživanja mrežnih kataloga. Osim kataloga naše knjižnice, učenici su upoznali još nekoliko kataloga koji se rade u razližitim knjižničnim programima. Učenici su samostalno pretraživali katalog i popunjavali radni list.

Učenicima petog razreda  knjižničarka je održala sat o tiskanim medijima iz područja medijske kulture. Učenici su prvo upoznali medije, njihovu povijest i podjelu, a zatim su detaljno proučili tiskane medije. na kraju sata u skupinama su osmišljavali vlastite naslovnise novina, časopisa, knjige, odnosno stripa.

Učenici sedmog razreda proširili su znanje o referentnoj zbirci u knjižnici. Dječju enciklopediju, rječnike i pravopise već poznaju, ali sada su se malo detaljnije bavili ovom zbirkom i naučili se služiti njome. Usvojili su pojmove knjižna i neknjižna građa i samo popunjavali nastavne listiće služeći se ovom građom.

Mjesec hrvatske knjige prošao je radno u našoj knjižnici. Knjižničarska skupina izradila je pano, a sve učenike i učitelje podsjećam na natječaj "Pjesnik u duši" koji smo produljili za još jedan tjedan.