Dan sjećanja na žrtve holokausta

Autor: Administrator , 30. 1. 2018.

Svake godine, 27. siječnja, obilježava se Dan sjećanja na žrtve holokausta. Toga je dana 1945. godine sovjetska vojska oslobodila zloglasni logor smrti Auschwitz i svijet se suočio sa strašnom činjenicom: ondje je život izgubilo 1,1 milijun ljudi.

Kako učenicima objasniti da su ljudi za vrijeme Drugog svjetskog rata na nacističkom području i područjima njihovih pomagača bili „krivi“ samo zato jer su drugačiji i da njihovi životi nisu značili ništa?

Kako učenicima približiti brojku od 6 milijuna ubijenih Židova da shvate kako je iza svakog broja bilo ljudsko biće s imenom i prezimenom?

Kako bi im se imalo približila tematika holokausta, učenici 7. i 8. razreda su u petak, 26. siječnja, na satu Povijesti dobili zadatak pogledati kratki dokumentarni film „Auschwitz 2015“.

Dokumentarac je nastao 2015. godine u spomen na 70. obljetnicu oslobađanja logora.

Koristeći mogućnosti koje nudi e-Škola, nastava je vođena u programu Spiral koji omogućava aktivno gledanje filmova na način da se učenicima postavljaju pitanja putem istoimene aplikacije na koja odgovaraju na školskim tabletima.

Pozitivna strana ovakvog tipa nastave je da svaki učenik daje svoj odgovor koji ostaje ubilježen, dok se na klasičnoj nastavi u rasprave uključuju samo pojedinci.

Učenici su pažljivo pratili dokumentarac te ih se duboko dojmila sudbina svakog prikazanog i imenovanog zatočenika.

Konačni cilj nam je ukazati učenicima kako je opasno podržavati ideologije koje na bilo koji način promiču mržnju prema drugima koji su imalo drugačiji.
  Jer povijest se često ponavlja.

Izvor: Martina Grundler Hrala, učiteljica povijesti