Broj koji se zove PI

Autor: Lareta Žubrinić, 14. 3. 2020.

Dan broja Pi se u matematičkom svijetu obilježava 14. ožujka (odnosno 3/14 po američkom načinu pisanja datuma), zato što su 3,1 i 4 tri najznačajnije znamenke broja Pi u decimalnom zapisu.

Pi konstanta definirana je kao odnos opsega i promjera kruga, koji iznosi približno 3,14159. Kažemo približno jer je Pi dosad izračunat u više od tri bilijuna znamenki iza decimalnog zareza.

Jedna od zanimljivosti je da je upravo dan broja Pi, 14. ožujka,  ujedno i rođendan velikog fizičara Alberta Einsteina.

Same proslave broja Pi su vrlo zabavne, najpoznatija je tradicija pečenja pita. Na dan broja Pi u Americi se pojede veliki broj pita. Pite su došle u vezu s brojem Pi kad je jedan fizičar otkrio da ako se broj Pi u obliku 3.14 pročita naopačke, 3.14 postane riječ PIE (engl. pita).

Dan broja Pi obilježili smo i u našoj školi, ove godine na malo drugačiji način. Učenici  sedmog razreda sa svojom učiteljicom matematike obilježili su ovaj dan različitim prezentacijama iz kojih se moglo čuti razne zanimljivosti vezane za ovaj broj.

Izvor: Maja Popović, učiteljica matematike (tekst i foto)