1. listopada Svjetski dan razglednice

Autor: Marija Peček, 3. 10. 2020.

Davne 1869. godine u Beču doktor Emanuel Herman napisao je članak i predložio da se umjesto pisma kratke poruke pišu na mali komad papira, kako bi se uštedio papir i  smanjila procedura oko otvaranja pisama.

Razglednica je komad papira pravokutnog oblika s čije se prednje strane  nalazi nečija fotografija ili crtež.

Ove godine učenici 4. razreda naše škole surađivali su s Hrvatskom poštom i sudjelovali u obilježavanju Svjetskog dana razglednice.

Četvrtaši nisu bili zbunjeni niti nesigurni jer je njihov učitelj bio danas Marko Markica, velika poštanska marka koja zna sve, baš sve o razglednicama, markicama, pisanju razglednice, kupovanju markice i slanju pošiljke!

Marko Markica je filatelist, što znači da se bavi filatelijom, a filatelija je skupljanje starih markica.

Saznali smo da se 1840. godine  izradila prva markica u  Engleskoj.

Hrvatska pošta je izdala do danas oko 1300 markica.

Marko Markica iako pun znanja, nije ostavio dojam Markice Sveznalice koja sve zna i živi u nekom drugom vremenu,  već je Marko Markica  zaplesao  spomenuvši  danas poznati Tik-Tok!

Ne moram vam pričati koliko su đaci bili oduševljeni kada su čuli tih 6 slova, odmah su radili življe! Pridobio ih je odmah!

Tada su sve s lakoćom riješili!

Adrese su točno upisane, pozdravi i zahvale napisane, markice zalijepljene.

Vrijeme je da samo odabrani očekuju poštara koji će ih obradovati našom razglednicom!

Zato i Vi, slijedite naš primjer i obradujte nekoga !