10. studenoga- Svjetski dan znanosti za mir i razvoj

Autor: Martina Ocelić, 8. 11. 2020.

Dan znanosti predstavlja priliku da se upravo na taj dan pokuša povećati razumijevanje prirodnih znanosti i matematike od strane učenika osnovnih škola i, posljedično tome, povećati njihovo zanimanje za ta područja znanosti.
Tako su učenici 8. razreda, s učiteljicom fizike Martinom Ocelić, izradili plakate o najutjecajnijim znanstvenicima i prisjetili se njihovih važnih djela.

"Svjetski dan znanosti za mir i razvoj - prigoda je to jačanja svijesti javnosti o ulozi znanosti u promociji mira i održivog razvoja, ali i o širenju rezultata znanstvenih istraživanja te usmjeravanja pažnje k izazovima s kojima se znanost suočava."

Kroz povijest pa sve do recentna doba, mnogi su hrvatski znanstvenici radom punim entuzijazma i neiscrpne energije za istraživanje i proučavanje dali velik doprinos ne samo našoj već i svjetskoj znanstvenoj baštini pa su se naši učenici odlučili prisjetiti pojedinih najutjecajnijih i najznačajnijih Hrvata i svjetskih znanstvenika koji su svojim istraživačkim i razvojnim naporima dali neupitan obol sistematiziranom i argumentiranom znanju kao temelju društvena razvoja.

Primjerice Andrija Mohorovičić, Lavoslav Ružička, Nikola Tesla, Vladimir Prelog, Eduard Slavoljub Penkala, Faust Vrančić, Milutin Milanković, Marin Getaldić i mnogi drugi.

Portrete velikana znanstvenog svijeta prikazali smo na "mini" plakatima i same radove izložili na panou u školskom hodniku.