Međunarodni dan muzeja u bukovačkom muzeju

Autor: Lareta Žubrinić, 19. 5. 2021.

Na Međunarodni dan muzeja, 18. svibnja, muzeji diljem svijeta skreću pozornost široj javnoosti na kulturnu baštinu i ulogu muzeja u njenom komuniciranju. Međunarodna muzejska zajednica pokrenula je obilježavanje 1977. godine. S ciljem promoviranja svoga rada muzeji organiziraju različita događanja i pozivaju građane da ih posjete.

Učenici trećega razreda ovaj događaj obilježili su integriranim nastavnim danom.
Na satu hrvatskog jezika obradili su obavijesni tekst "Međunarodni dan muzeja".
Iz teksta su saznali neke nove informacije u ulozi i značenju muzeja.

Dobili su zadatak da napišu sastav na temu "Muzej bajki". Ovo je jedan od učeničkih radova :

Pod satom prirode i društva ponovili su prošlost našeg zavičaja. Kako se nekad živjelo i radilo najbolje će saznati iz muzeja. Njih ima raznih vrsta, a kroz neke smo prošli virtualnom šetnjom.

Da naša šetnja ne bi bila samo virtualna, iskoristili smo mogućnost da muzej posjetimo i uživo.

Imamo sreću da postoji Zavičajni muzej u našem mjestu.
Pogledali smo stalnu postavu muzeja i uočili brojne predmete iz prošlosti koji su učenicima potpuno nepoznati. Dobili su zadatak da svako pronađe predmet koji im je zanimljiv i nepoznat, tj. ne znaju njegovu namjenu. Pogledajte što su odabrali:

Učiteljica im je objasnila čemu je što služilo i kako se koristilo, a gdje dalje nego, u staroj muzejskoj učionici.

Po povratku u školu, na satu likovne kulture učenici su crtali sadašnu verziju odabranog predmeta.

Učenici su dan ocijenili vrlo zabavnim i poučnim.
Zaključili su da su muzeji naše blago te da ih trebamo što češće posjećivati kako ne bi zaboravili svoju prošlost.
Pridružite nam se! :)

Izvor: Lidija Medved, učiteljica 3. razreda (tekst i foto)