Međunarodni dan zaštite ozonskog omotača

Autor: Lareta Žubrinić, 16. 9. 2013.

Ozonski sloj je tanak i nevidljiv sloj koji poput štita natkriva Zemlju i štiti nas od štetnog UV zračenja. Sastoji se od molekula ozona (kao što je naš Ozonko) koje zajedno tvore zaštitnu mrežu koja blokira većinu štetnog sunčevog zračenja.

Ako nas ozonski omotač štiti - onda ga čuvajmo! A kako, naučite i ovdje!

Na ovim stranicama Ministarstva zaštite okoliša i priroda možete saznati što je to ozonski sloj, što su to UV-e zrake i kako se od njih zaštiti, što možemo učiniti na globalnoj razini, a možete i testirati svoje znanje o ozonskom sloju.

A što sami možete učiniti?

Osim što većina zemalja svijeta poduzima znatne napore da se očuvao ozonski sloj, važno je da se svaki pojedinac uključi u tu zaštitu svojim osobnim djelovanjem. Što svatko od nas može učiniti da bi zaštitio ozonski sloj?

• Kupujte proizvode koji ne sadrže tvari koje oštećuju ozonski sloj. Možete upozoriti obitelj i prijatelje da kupuju proizvode koji ne sadrže tvari štetne za ozonski sloj. Primjerice: hladnjake, klima-uređaje, razne sprejeve, aparate za gašenje požara. Te proizvode je lako prepoznati - na njihovoj etiketi je naznačeno da ne oštećuju ozonski sloj.
  • Budite oprezni s raznim uređajima. Ukoliko je vašem klima-uređaju potrebna zamjena ili popravak, upozorite obitelj i prijatelje da pripaze pri rukovanju istima kako se štetne tvari ne bi ispustile u atmosferu. Najbolje je to prepustiti ovlaštenim tvrtkama koje imaju dopuštenje za rad izdan od Ministarstva zaštite okoliša i prirode. Ukoliko posjedujete uređaje koji se ne mogu popraviti, potrebno ih je odvesti u za to namijenjena odlagališta gdje će biti zbrinuti na odgovarajući način.
  • Širite znanje. Možete biti prenositelj poruke našeg Ozonka. Mnogi vaši prijatelji,poznanici, obitelj, razred i učitelji nisu svjesni opasnosti koja prijeti od uništavanja ozonskog sloja niti načina kako se on može zaštititi. Kada su neki od njih bili mladi, taj problem još nije ni postojao. Zato iskoristite svaki trenutak za prenošenje ove važne poruke.