"Hej, ja sam Lana"

Autor: Lareta Žubrinić, 2. 12. 2013.

"Hej, ja sam Lana“ video je koji su snimili učenici 5.b razreda OŠ Antuna Gustava Matoša Čačinci  s ciljem sudjelovanja na natječaju Foruma za slobodu odgoja  - „Oboji svijet!“.

Putem natječaja “Oboji svijet!(šarenim bojama tolerancije) djeca i mladi Hrvatske progovorili su o temama (ne)razumijevanja, (ne)prihvaćanja, problemu komunikacije, različitosti, tolerancije, sukoba i (ne)nasilja.

Video „Hej, ja sam Lana“ govori o Lani, učenici s invaliditetom.

Pokušali smo zamisliti kako bi u školi izgledalo da nema tolerancije i razumijevanja prema djeci s invaliditetom…

Odmor je i Lana želi prošetati po holu škole, popiti vode ili se družiti s vršnjacima, ali je u tome spriječena. Drugi učenici se igraju, trče, ne primjećuju Lanu i njezin problem. Ona se ne može igrati ni trčati kao ostali učenici. Neki od učenika ju čak zadirkuju ili gledaju „s visoka“. Dječaci otimaju Lani igračku i počinju se njome dobacivati, a Lana ju pokušava dohvatiti.

Odjednom se stvori Barbara koja prekida igru s Laninom igračkom. Poviče „STOP“ i zaustavlja učenike. Vraća Lani igračku i pomaže joj otići u razred.

Potaknuti dobrim primjerom učenice Barbare, ostali učenici mijenjaju svoj stav te se pridružuju Lani i Barbari u igri te se zajedno nastavljaju veseliti.

Lana na kraju filma poručuje:

„Volim biti različita jer oplemenjujem srca drugih ljudi!“

Video pogledajte na :

Lana nije nesretna zbog svoje različitosti jer svaki dan svjedoči dobrim djelima svojih vršnjaka, njihovim zadovoljnim osmjesima u trenutcima kada za nju nešto lijepo naprave.

Ovim radom učenici 5.b razreda čačinačke škole žele poručiti da sva djeca/ljudi, bez obzira na to što se razlikuju od drugih, imaju pravo na slobodu, igru, prihvaćenost, prijatelje i radost.

Također žele ukazati na probleme s kojime se mogu suočiti djeca s invaliditetom te koliko znači pomoć  i prihvaćanje vršnjaka.

Moramo napomenuti da su učenici 5.b razreda zaista pravi primjer pomoći drugima i primjer uvažavanja učenika koji se po nečemu razlikuju od ostalih.

Od svojih prvih školskih dana, „bekavci“ su od svojih učitelja učili kako se odnositi prema Lani, kako joj pomagati, kako ju uključiti u zajedničku igru i kako cijeniti njenu različitost. Uz Lanu su srcima već petu godinu i nije im nimalo teško pomagati joj u svakodnevnim aktivnostima. Lana je zahvaljujući svojim „bekavcima“, posebno zahvaljujući svojim roditeljima koji ulažu neizmjernu ljubav i pažnju u njezino odrastanje, jedna zaista sretna i vesela djevojčica. Vrlo rado sudjeluje u svim  aktivnostima Škole.

Na natječaju „Oboji svijet“ ovaj video nije osvojio neku od prvih nagrada, ali je osvojio pažnju članova Povjerenstva koji su ostali dirnuti njegovom porukom. Tako su učenici dobili posebnu zahvalnicu za sudjelovanje i uz nju mali poklon.

Izvor: www.os-agmatosa-cacinci.skole.hr, pedagoginja Svjetlana Carić