Pjesnička večer - Dan Pjesnika

Autor: Eva Turza Mitrović, 11. 6. 2014.

9. lipnja 2014. u  Osnovnoj školi Vladimira Nazora u Novoj Bukovici održana 2. pjesnička večer „Dan pjesnika“ u spomen na rođenje lokalnog pjesnika i dramaturga Pavla Bistrovića (1929.-2001.).

Manifestaciju na županijskoj razini posjetio je veći broj učenika i mentora iz različitih dijelova Virovitičko-podravske županije, a na literarni natječaj "Dan Pjesnika" ukupno su  pristigla 34 rada od 33 učenika iz 7 škola.

Žiri su činile ravnateljica Lareta Žubrinić, učiteljica Hrvatskoga jezika Božica Filipović Veg te knjižničarka Eva Turza Mitrović.

Svi su učenici, mentori i škole dobili zahvalnice i školski časopis Cvrčak na dar, a pohvaljena su i nagrađena tri rada koja su napisali: Patrik Dundović iz OŠ Mikleuš, Andreja Škrobić iz OŠ Eugena Kumičića Slatina te Ana Bari iz OŠ Antuna Gustava Matoša Čačinci.

Večer je otvorila ravnateljica Lareta Žubrinić koja je okupljene pozdravila i pojasnila iz kojih smo se sve razloga odlučili započeti s ovakvim literarnim natječajem. Članice INA-e Mladi knjižničari, Anja i Tatjana,  pročitale su nekoliko rečenica o Pavlu Bistroviću.

Učiteljica slovačkoga jezika Ines Mrva predstavila je suradnju naše škole sa školom u Oščadnici u Slovačkoj koja nam je škola prijatelj i suradnik u E-twinning projektu Book'ovica.

Škole iz Oščadnice i Bratislave također su sudjelovale na ovom literarnom natječaju, a Ines je na slovačkom jeziku pročitala rad učenika 9. a razreda Petra Krkoša iz ZŠ Oščadnica.

Naši učenici, Fran, Veronika i Ivona,  ujedno i članovi KUD-a Lipa, pročitali su pjesme Pavla Bistrovića iz kojih smo crpili ovogodišnje teme.

Draga nam gošća i suvremena lokalna pjesnikinja Slavica Čizmar počastila nas je svojim stihovima i pokazala nam kako je bukovački kraj još uvijek dom novih, samozatajnih stihotvoraca.

Nakon što je knjižničarka napravila sažetak cjelokupnog natječaja, ravnateljica je podijelila pohvalnice, nagrade i zahvalnice, a nagrađeni učenici pročitali su nam svoje radove.