Učenici PŠ Miljevci nastupili na Miljevačkim danima kukuruza

Autor: Lareta Žubrinić, 21. 9. 2014.

Po sedmi put Miljevci u znaku pjesme, plesa i  kukuruza!

20. rujna 2014. g. u popodnevnim satima zaorila se Miljevcima zvonka pjesma i zaplesalo u čast Miljevačkih dana kukuruza, manifestacije koja njeguje slovačke običaje i tradiciju i koju s velikom radošću i uzbuđenjem priređuju svake godine, sada već 7. puta zaredom, članovi udruge Matica slovačka Miljevci.

I učenici PŠ Miljevci zajedno sa svojim starijim prijateljima iz matične škole, polaznicima izborne nastave slovačkog jezika, sudjelovali su tim povodom u bogatom kulturno- umjetničkom programu i kao članovi Kulturno-umjetničkog društva pri Matici slovačkoj u Miljevcima.

Svojom glazbeno- scenskom točkom  pod nazivom „Špenjgljarska igra“, za koje su ih pripremile njihove učiteljice Ines, Marina i Jasminka,  pozdravili  su  svoje sumještane, ali i ostale uzvanike i posjetitelje i nakratko oživjeli stare tradicijske obrte i običaje iz prošlosti. Istodobno su, igrajući se i pjevajući,  „odradili“  dio aktivnosti  planiranih ovogodišnjim školskim projektom“ZaIGRAna škola“.

Nakon miljevačkih mališana publika je mogla uživati i u nastupima gostujućih kulturno- umjetničkih društava koji su predstavili svoje pjevačke i plesne sposobnosti i vještine i pružili nazočnima osebujan glazbeni doživljaj.

Na bogatom miljevačkom stolu opet su se našli ukusni specijaliteti od kukuruza, ali i druge gurmanske poslastice  pa se slavlje oduljilo i proteglo do kasno u noć! Veseli i gostoljubivi kao i inače, Miljevčani- mali i veliki, iznova su se pokazali izvrsnim domaćinima, a svome mjestu opravdali epitet “malog sela velikoga srca“ !

Izvor: Jasminka Stošić, učiteljica PŠ Miljevci, fotografije sa icv.hr (Marko Rukavina)