Dijete ima pravo na igru!

Autor: Lareta Žubrinić, 12. 10. 2014.

I ove se godine u listopadu pod pokroviteljstvom i u organizaciji Saveza Društava Naša djeca Hrvatske širom naše domovine obilježava Dječji tjedan, i to u znaku poruka odraslih djeci: „Ljubav djeci prije svega!“, ali i djece odraslima: „Odrasli, imajte u vidu i naše prijedloge!“
    Povodeći se dječjim pravom na igru,  ovako smo obilježili  Dječji tjedan u matičnoj i područnoj školi!

PONEDJELJAK u PŠ Miljevci  proveli smo  u znaku Međunarodnog dana djeteta. Svojim roditeljima, učiteljima i svima odraslima uputili smo svoje poruke kojima smo im željeli ukazati na prava i potrebe djeteta. Sa željom da se glas naših malih Miljevčana čuje što dalje, podijelit ćemo i s vama, odanim čitateljima naših školskih vijesti, dvije poruke učenika drugog razreda PŠ:

"Čuvajte se jer mi vas volimo i trebamo."

"Branite nas od zla i loših ljudi."

2. razred matične škole u sklopu nastave  Prirode i društva obradio je nastavnu jedinicu Naša prava i dužnosti. Da su to i usvojili, pogledajte na primjeru kako su točno razvrstali prava i dužnosti.
       Plakat stoji u našem 2. razredu pa vi učenici koji ondje prolazite, podsjetite se koje su vaše dužnosti, a Vi učitelji - pomozite poticati ostvarivanje prava djece svakog dana, a ne samo u Dječjem tjednu!

UTORAK  je u područnoj školi bio namijenjen našim projektnim aktivnostima. Toga su dana prema uputama učiteljica zaigrali „Školicu“, igru koju smo odlučili spasiti od zaborava!

U  tu smo svrhu izradili i odgovarajuću podlogu na podu našeg školskog hola kako bismo naš jutarnji ulazak u školsku zgradu i sam početak nastave učinili vedrijim, zabavnijim i zdravijim.

SRIJEDU smo proveli u društvu svojih obitelji. S domovinom u mislima i srcima  proslavili smo Dan neovisnosti Republike Hrvatske. I praznične smo trenutke uspješno  „začinili“ pokojom bezbrižnom dječjom igrom. Pisani sastavak na temu „Moja najdraža igra“ bio je stoga našim učenicima „zadatak kao perce lak“, osobito Doretei Dolovski iz 4. razreda područne škole.

"Od svih igara meni je trenutno najdraže igrati rukomet. Početkom ove školske godine krenula sam na treninge rukometa. Tamo sam upoznala mnogo novih prijateljica i prijatelja. Na treninzima se uvijek šalimo s trenerom  i jako nam je lijepo. U svlačionici nakon treninga imamo male koncerte na kojima sve cure pjevaju.  Zadnje vrijeme volim gledati prijenose rukometnih utakmica, posebno onda kada igra hrvatska rukometna reprezentacija.
        Na treningu učimo dodavanje i hvatanje lopte, načine padova, a  najdraže mi je izvođenje sedmeraca.  Nakon treninga se osjećam  ispunjeno jer je  bavljenje sportom jako dobro za zdravlje. Sretna sam i što stekla puno novih prijatelja.

Mojem pojačanom zanimanju za  neki sport pridonijeli su i moji školski prijatelji jer sam jedina djevojčica u četvrtom razredu pa mi je jako lijepo kada za vrijeme tjelesnog igramo nogomet. Svaki puta kada idem na rukomet, idem u nadi da ću jednom postati super rukometašica."

ČETVRTAK  je bio sve prije nego li običan i dosadan! Oboružani kredama u boji, krenuli smo u novi pothvat: na asfaltnoj podlozi našeg parkirališta osvanuli su zanimljivi dječji crteži, kojima su učenici (s)likovno prikazali svoje najdraže igre i aktivnosti u kojima najviše uživaju.

U PETAK smo obilježili Dan djevojčica i posvetili se igranju nekada vrlo popularne igre, posebice među  djevojčicama, „Gumi, gumi“! Našim se djevojčicama, ali i dječacima, jako se svidjela!

U matičnoj smo školi povezali jesenske plodove  i primjenu dječjih prava: pravo djetata na igru pokazalo se kao  odlična kombinacija, a štafetna igra s pomagalima (jesenskim plodovima) zainteresirala je sve  učenike i njihove učiteljice!

Nakon fizičke vježbe, najbolje  je  razvijati koncentraciju i um. Igra Mlin zaintesresirala je naše male mudrice, a poneki su se odmarali igrajući Školice.

Djeca su iskoristila svoje pravo na igru družeći se i crtajući omiljenim kredama u boji!

SUBOTA je u obliku vijesti na školskoj naslovnici objelodanila sve naše aktivnosti  realizirane tijekom  Dječjeg tjedna! Sažetak cjelotjednih aktivnosti dao bi se izraziti ovim riječima:

„Učeći o igri putem igre najbolje smo promovirali svoja dječja prava i potrebe!“

NEDJELJU smo, kako je i red, proveli u opuštenom i ovoga puta zaigranom obiteljskom okruženju. Svojim smo roditeljima, braći i sestrama, bakama i djedovima toga dana pričali o zabavnim sadržajima proteklog tjedna, žaleći zbog činjenice što je Dječji tjedan samo jedan od 52 u godini!

Dječji tjedan provesti u dječjem osmjehu i više je nego ostvarivati prava djece!

Dragi naši učenici: Tjedan bez smijeha i dječjeg veselja je kao rođendanska torta bez prijatelja!!

Izvor: Jasminka Stošić,Marija Peček (tekst), Marina Kordi, Kristina Pintarić (foto), učiteljice razredne nastave