Na susretima malih pjesnika

Autor: Božica FILIPOVIĆ VEG, 8. 11. 2014.

Ove smo se godine prvi puta uključili u literarni natječaj pod nazivom „21. susret malih pjesnika Slavonije i Baranje“ tako da su  učenici na temu po svom izboru napisali lirske pjesme u stihu ili prozi koje smo zatim poslali u Cernik. Pozvane od strane domaćina, Irena i Veronika imale su čast sudjelovati na ovim pjesničkim susretima.

Stručni žiri, koji su činili uvaženi profesori i književnici, mr. sc. Ivan Slišurić, prof., Željka Horvat Vukelja, prof. (urednica Modre laste) i Đurđica Stuhlreiter, prof.,  od 102 pristigla rada izabrao je 40 najboljih, a među njima bile su i pjesme naših dviju učenica: Irene Marušić iz 8. razreda i Veronike Brzica iz 6. razreda.

Na poziv da gostujemo u OŠ „Matija Gubec“ Cernik spremno smo se odazvali zahvaljujući našoj ravnateljici koja je bez imalo razmišljanja odmah rekla „Idemo!“ jer smo bili ponosni što smo jedini predstavnici naše županije na ovako velikom događaju. Tijekom 2 tjedna pripremali smo se za nastup, djevojke su vježbale krasnoslov  sa svojom učiteljicom hrvatskoga jezika kako bismo dostojno predstavili školu.

7. studenog krenuli smo u ranim jutarnjim satima put Cernika, maloga mjesta u blizini Nove Gradiške. Vozeći se vijugavom cestom, dah su nam oduzimali prekrasni prizori koji su se prostirali pred nama jer vožnja preko Papuka u jesen poseban je doživljaj. Veselo i očarano promatrali smo boje koje krase naše šume, nježnu paučinu satkanu od magle koja dira stabla tek neprimjetno i razigrani potočić koji nas je pratio žuboreći prigušeno čas na lijevoj, čas na desnoj strani. Vjerujte, bila je to poezija za sebe.

Domaćini su nas srdačno dočekali, a njihova srdačnost i dobrodošlica koju su nam uputili bili su iskreni i prirodni. Vladala je nadasve opuštena i domaća atmosfera, kako smo i očekivali u srcu Slavonije. Nakon što smo se okrijepili čajem i kavom, uslijedilo je svečano otvorenje ovoga Susreta. Cernički gvardijan izmolio je kratku molitvu i sve nas blagoslovio kako bi nam ovaj dan prošao u što ljepšem i ugodnijem tonu. Iako je na trenutak počela padati kiša, nedugo potom oblaci su se razišli, a sunce nas je pratilo ostatak dana. U prostorima škole organiziran je doručak za sve goste, a zatim smo se, nakon kraćeg razgledanja škole koja je zaista prekrasno uređena, preselili u školsku sportsku dvoranu na središnju priredbu Susreta.

Poslušali smo svih 40 izabranih uradaka koje su izvodili učenici iz raznih krajeva Lijepe Naše: Nove Gradiške, Slavonskog Broda, Vukovara, Vinkovaca, Starog Petrovog Sela, Slavonskog Šamca, Osijeka, Pakraca, Ivankova, Pleternice, Županje, Kutjeva, Nove Bukovice te domaćini iz Cernika.

Pjesme su bile podijeljene u 5 tematskih cjelina: Čarobni prozor moga djetinjstva, Nitko kao pjesnik…, Ljubav je osmijeh što na licu blista, Uzlet u oblake, zvijezde i Domovina se uvijek voli.

Između svakog tematskog bloka, domaćini su se pobrinuli da uživamo u lijepim zvucima tamburice i školskoga zbora, a posebno su nas oduševili nastupi gostiju iz Zagorja, Primoštena te BiH, koji su nas narodnim nošnjama i izričajima svoga kraja podsjetili na vrijednost tradicije i ljepotu zavičaja.

Na kraju programa s nestrpljenjem smo iščekivali proglašenje 5 najboljih uradaka, a iako naše djevojke nisu bile među njima, to ne znači da smo se osjećali išta manje vrijednima i zaslužnima biti sudionicima ovog događaja. Čestitali smo pobjednicima, a nakon preuzimanja nagrada i priznanja, uputili smo se u Hrvatski dom u Cerniku na ručak i druženje. Osnažio nas je pravi, fini slavonski ručak nakon kojeg smo se zasladili i kolačima, a cijelo to vrijeme za sve goste svirali su lokalni tamburaši pjevajući neke od najpoznatijih pjesama.

Uskoro je, nažalost, došlo i vrijeme da se oprostimo i zahvalimo domaćinima, a posebno ravnateljici škole Rezi Benković, koja se potrudila da ovaj susret nikada ne zaboravimo i već sada poželimo doći i nagodinu, na 22. susrete malih pjesnika Slavonije i Baranje.