Zbogom, jeseni!

Autor: Jasminka Stošić, 3. 12. 2014.

Interpretacijom pjesme Dobriše Cesarića „Kasna jesen“ učenici četvrtog razreda PŠ Miljevci su se na svoj način oprostili od ovogodišnje jeseni. U stihovima pjesnika jesen je dobila ljudsko obličje. Slijedeći pjesnički primjer i miljevački su se četvrtaši okušali u književnom stvaralaštvu pa su, zamišljajući sebe u ulozi jeseni, napisali svoje sastavke o istoimenoj temi.

Dorotein sastavak je zvučao „najpoetskije“ pa ga želimo i s vama nesebično podijeliti.

Kasna jesen

Jutros ušla sam u selo. U bijeloj maglenoj haljini stajala sam i promatrala ljude kako rade u dvorištima. U kućama sam primijetila vatru na ognjištima.U jednoj  kući vatra je gorjela tako snažno da je cijelo ognjište pocrvenjelo. Djeca su još spavala u svojim mekim krevetićima.

Na prstima sam prošla kroz cijelo selo. Vidjela sam puno ljudi. Neki su meli i grabljali lišće. Gledala sam ljude kako se užurbano pripremaju za zimu. Rekla sam im u prolazu: “Zbogom, dragi ljudi! Ja vam sada idem.“

Otišla sam tiho. Zima je lagano kao vjetrić došla u selo.

Dorotea Dolovski, 4. r.

PŠ Miljevci

Potom su nakon slušanja skladbe Antonia Vivaldia“Jesen“ („Četiri godišnja doba“) i likovno izrazili svoj doživljaj ovog,  bojama, zvukovima i mirisima bogatog doba godine, a rezultat su njihove zanimljive slike koje potpisuju Renato, Filip i Dorotea:

A kako svaku jesen bez iznimke smjenjuje zima, prozori naše učionice već sljedećeg dana zabijelili su se pahuljicama, za početak - „papirnatima“!

No uskoro se nadamo i onima„pravima“! Kako bi nam blagdani koji su pred nama zabljesnuli u kristalno- bijelom ruhu, a naša srca obuzela ljubav i toplina primjerena božićnom duhu!

Autor: Jasminka Stošić, učiteljica u 3. /4. r. PŠ Miljevci

Miljevci, 3. prosinca 2014. g.