Mir i dobro

Autor: Lareta Žubrinić, 17. 12. 2014.

Operativna akcija "Mir i dobro"naziv je preventivne akcije koju Ministarstvo unutarnjih poslova RH od 1993. godine organizira kako bi božićni i novogodišnji blagdani u našoj zemlji protekli u miru, a povećala se opća sigurnost građana te postigla zadovoljavajuća razina javnog reda i mira.

Akcija „Mir i dobro“ provodi se svake godine uoči i tijekom božićnih i novogodišnjih blagdana i u prvom redu joj je svrha sprječavanje zloporabe oružja, eksplozivnih tvari te ostalih ubojitih sredstava.

Učenike viših razreda naše škole  posjetili su djelatnici PP Slatina: Stjepan Srednoselac, Željko Lukaček i Manuela Štajdohar - Srnović kako bi djeci kroz edukativno predavanje prenijeli važne informacije o opasnostima koje prijete nepravilnom uporabom  pirotehničkih sredstava te o razdobljima u kojima se pirotehnička sredstava smiju koristiti i dr. Učenike su pozvali na povećan oprez ukoliko ipak koriste takva eksplozivna sredstva.

Savjeti

• Obvezno djecu poučite načinu rukovanja pirotehničkim sredstvima i mogućim posljedicama, jer baš njihova pogrešna uporaba često ima za posljedicu ranjavanje.

• Petarde nisu igračke. Najčešće su uzrokom ozljeda šaka i prstiju, lica i očiju. Riječ je o dubokim ozljedama u kombinaciji s opeklinama koje teško oštećuju funkcionalne dijelove šake, živce i tetive. Utjecaj topline eksplozije nakon nekoliko dana izaziva odumiranje tkiva pa su česte amputacije. Oči, pak, najčešće stradavaju od opeklina i čestica raketa ili petardi.

• Uvijek je bitno preventivno reagirati da bi se izbjegle nesreće, jer prilikom rukovanja oružjem i eksplozivom, najčešće stradavaju mlade, neiskusne i nestručne osobe. Prekomjerno konzumiranje alkohola čest je pratitelj i uzročnik takvih nesreća.

• Budite odgovorni i ne podcjenjujte dječju zainteresiranost za oružje, a ako ga posjedujete, čuvajte ga na, za djecu, nedostupnim i zaključanim mjestima!

• Djeco, ne dirajte nepoznate predmete, ne rastavljajte ih, ne pomičite ih! Zapazite li ih, odmah pozovite roditelje ili policiju!

• Najbolja preventiva je nekorištenje pirotehnike i drugih eksplozivnih i ubojitih sredstava, jer blagdani se mogu proslaviti i drukčije - ljepše, ugodnije i, prije svega, svečanije.