Proslavimo Božić zajedno

Autor: Lareta Žubrinić, 25. 12. 2014.

„Proslavimo Božić zajedno“  humanitarna je akcija koju od 2010., već petu godinu za redom,  organiziraju učenici 5. razreda i djelatnici naše škole.

Posljednji dan nastave u prvom polugodištu dvadeset je petaša posvetilo druženju sa bolesnim  bakama i djedovima u Novoj Bukovici.  U njihovoj pratnji bili  su vjeroučitelj Đora Đorđević,  učiteljica Ines Mrva, domar Ivica Turkalj i ravnateljica Lareta Žubrinić. Ove godine posjetili su čak šesnaest baka i djedova: dvije Evice, Katice, Anice,  Maru, Rezu i Branku, Baricu i Ružu, Anu, Đuru i Tomu, Genu i Anku.

Svi domaćini školarce su dočekali  otvorenih vrata svojih domova i s osmijehom ih tako primili  i u svoja srca.  Kako bi predbožićni dan proslavili zajedno, učenici su im donijeli  i domaće mirisne kolače uz pozdrave svojih roditelja, jabuke i  šarene božićne čestitke, na gostoprimstvu zahvalili su božićnim pjesmama, a kod bake Barice pomogli su okititi božićno drvce.

Bake su se raspitivale za učenje, a i same rado iznosile svoja sjećanja iz školskih klupa. Povjerili su se koje ih zdravstvene poteškoće muče, kako su im doktori dobri, a djed Đuro suznih očiju  prisjetio se dana djetinjstva i mladosti.

Baka Evica Žagar  sa svojih punih 95 godina najstarija je  baka Nove Bukovice i  svoje je  goste posebno iznenadila recitacijom koju je davno sama osmislila u čast dolaska kardinala Stepinca  u selo.

Želje  baka i djedova  za zdravljem, mirom  i srećom uz  Božji blagoslov ispratio je iz dvorišta svakog petaša, a njihova su se srca, uzvraćajući istom mjerom,  ispunila posebnim  osjećajem istinskog Božića.