Dan međunarodnog priznanja Republike Hrvatske

Autor: Administrator , 15. 1. 2015.

15. siječnja slavimo Dan međunarodnog priznanja naše domovine

Iako je Island još u prosincu 1991. priznao neovisnost Hrvatske, kao Dan međunarodnog priznanja Republike Hrvatske slavi se 15. siječnja, jer je toga dana 1992. godine Hrvatsku i Sloveniju, nakon Vatikana, priznala većina europskih zemalja i zemlje EU.

Prije 19 godina RH je uspostavila diplomatske odnose s Njemačkom, državom koja je odigrala bitnu ulogu u priznavanju Hrvatske u svijetu.

Nakon što su zemlje EU priznale Hrvatsku, još tijekom dana uslijedila su priznanja i drugih zemalja pa su našu zemlju 15. siječnja 1992. priznale Belgija, Velika Britanija, Danska, Malta, Austrija, Švicarska, Nizozemska, Madžarska, Norveška, Bugarska, Poljska, Italija, Kanada, Australija, Francuska, Španjolska, Portugal, Irska, Luksemburg i Grčka.

Dan poslije to su učinile Argentina, Australija, Češka, Čile, Lihtenštajn, Novi Zeland, Slovačka, Švedska i Urugvaj.

Izvor: www.skole.hr