Međunarodni dan sjećanja na holokaust

Autor: Darko Samardžić, 27. 1. 2015.

Dan 27. siječnja obilježava se kao Međunarodni dan sjećanja na holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti jer je tada 1945. oslobođen koncentracijski logor Auschwitz-Birkenau u Oświęcimu u Poljskoj, najveći i najstrašniji logor nacističke Njemačke.

U njega je deportirano više od milijun i 300 tisuća ljudi iz cijele Europe, među kojima je bilo najviše Židova, a milijun i 100 tisuća ih je ubijeno. Na taj je dan 1945. godine Crvena armija oslobodila 7.500 zatvorenika koje su za sobom ostavili nacisti u tom koncentracijskom logoru.

Žrtva holokausta je i njemačka djevojčica  Židovka Anne Frank, poznata po svome osobnom dnevniku koji je pisala od 1942. do 1944. godine. Dnevnik je pisala dok se sa svojom obitelji  skrivala od nacista u Amsterdamu.

Dnevnik Anne Frank

Njezin je dnevnik postigao svjetsku slavu i druga je najčitanija knjiga iza Biblije u svijetu, preveden na preko 60 jezika.

U kolovozu 1944. godine skrovište je otkriveno i dvije židovske obitelji su odvedene u logore smrti.

(Annalies Marie Frank, wikipedia)

Anne Frank umrla je od tifusa u logoru Bergen-Belsen u ožujku 1945. godine, dva tjedna prije nego što je britanska vojska oslobodila logor. Umrla je nekoliko mjeseci prije svog 16. rođendana.