Dan močvara

Autor: Administrator , 1. 2. 2015.

Međunarodni dan zaštite močvare i močvarnih staništa obilježava se 2. veljače u svim državama svijeta.

Još prije samo dvadesetak godina, ljudi su močvarna područja smatrali nepotrebnima, prljavima i izvorima različitih bolesti. To vjerovanje dovelo je do uništavanja najbogatijih ekoloških sustava.

(fotografija preuzeta sa www.tzbaranja.hr)

U močvarnim područjima (koja danas čine 6% površine Zemlje) živi 40% svih biljnih i životinjskih vrsta.

Tema ovogodišnjeg dana vlažnih staništa je „Močvare za našu budućnost – pridružite nam se!“- (Wetlands for Our Future – Join us!)

Budućnost čovječanstva ovisi o močvarama. Poplavna područja uz obale nizinskih rijeka, npr. šume jasena i hrasta lužnjaka u Hrvatskoj, močvarna su područja koji imaju ključnu ulogu u sprečavanju poplava jer mogu prihvatiti velike količine vode koja prijeti naseljima i obradivim površinama. Ta područja doprinose gospodarstvu jer se iz šuma dobiva drvna masa, a na poplavnim travnjacima uz rijeke uzgaja se stoka u sušnim razdobljima.

Močvare su genske banke biološke raznolikosti staništa brojnih gospodarski važnih biljnih i životinjskih vrsta, a pružaju i velike mogućnosti za razvoj turizma i rekreacije. Zbog stalne prisutnosti čovjeka danas predstavljaju i iznimnu kulturnu vrijednost. Najstarije civilizacije razvile su se upravo na močvarnim područjima Eufrata, Tigrisa i Nila jer su rijeke i plodna, redovito plavljena tla uz njihove obale pružale dovoljno hrane.

Močvarna staništa su istovremeno najugroženiji ekološki sustavi, zbog isušivanja, onečišćenja i prekomjernoga iskorištavanja njihovih resursa. U zadnjih 50 godina izgubljeno je 50 % močvarnih područja u svijetu. Cilj Ramsarske konvencije je osigurati očuvanje i razumno korištenje močvara u cijelom svijetu, kako u svrhu očuvanja biološke raznolikosti tako i u svrhu osiguranja dovoljno prirodnih resursa za ljude koji ovise o močvarnim sustavima, a to smo svi mi!.

Pokušavajući spriječiti daljnju devastaciju, 168 država svijeta, a među njima i Hrvatska, potpisale su tzv. Ramsarsku konvenciju kojom se obvezuju na očuvanje močvara na vlastitom teritoriju. Jedno od najvećih dostignuća Ramsarske konvencije je popis močvara od međunarodne važnosti.

(fotografija Kopački rit preuzeta sa www.najboljeuhrvatskoj.info)

Iz Hrvatske na Ramsarskom popisu su Lonjsko i Mokro polje, Kopački rit, donji tok Neretve i ribnjaci Crna Mlaka.

(fotografija Vladimira Tkalčića, Crna Mlaka)

Izvor: Marija Majer, učiteljica prirode i biologije, www.dzzp.hr, wikipedia
Priloženi dokumenti: