PI dan

Autor: Ivana Škrobo, 17. 3. 2015.

Sredina ožujka, točnije 14. ožujka određen je za međunarodno obilježavanje broja Pi.

Kako smo već pisali, Pi ili π je matematička konstanta, danas široko primjenjivana u matematici i fizici. Definira se kao odnos opsega i promjera kruga. Pi je također poznat i kao Ludolfov broj.

Važna poveznica sa PI danom je rođendan Alberta Einsteina 14.03. (odnosno 3.14 oblik datuma u Americi) pa ga u novije vrijeme matematičari i fizičari kao takvog obilježavaju.

Učenici 8. razreda uredili su svoj razredni pano na tu temu. Pano možete vidjeti u njihovoj  učionici i naučiti još neke zanimljivosti o broju π.

Trenutak u toku Pi dana koji je posebno značajan je u 1 sat i 59 minuta (ili ujutro ili popodne) jer tada broj izgleda ovako: 3.14 1 59 što je približno broju Pi u 5 znamenki.

Jednom godišnje ljudi s ovim neobičnim hobijem nalaze se 14. ožujka u Massachussetsu kako bi si čestitali "Dan Pi" te raspravljali, recitirali, jeli pite i nosili nakit s tematikom broja broja Pi koji je njihova strast.

Ako ih upitate zašto, odgovorit će vam da je to zbog ljepote broja koji naoko traje beskonačno i nema primjetni uzorak ili zbog gimnastike za mozak kada pamte i uče taj broj napamet.

Jedan od zaljubljenika bez prestanka je recitirao pi na 100.000 decimala i za to mu je trebalo 16 sati, dok je drugom trebalo dvije godine da nauči 12.000 znamenki.

Zaljubljenici u ovaj mistični broj čak su pisali i pjesme u kojima slave ljepotu broja, a dužina svake riječi u pjesmi odgovara decimalama 3,14.

Računala su izračunala Pi na više od trilijun decimala, pokušavajući otkriti misterij broja koji još uvijek fascinira matematičare.