Eratostenov eksperiment 2015

Autor: Ivana Škrobo, 20. 3. 2015.

Učenici 6. razreda izveli eksperiment star više od 2 000 godina

Jeste li se ikada zapitali koliko je velika Zemlja u usporedbi s nama? Satelitska mjerenja kažu da je površina Zemlje 510 milijuna km2 .

S obzirom da je Zemlja toliko velika, mislite li da je moguće izmjeriti je bez pomoći satelita?

Dana 19.3.2015. u vrijeme kada Sunce zauzme najviši položaj, učenici 6. razreda u sklopu nastave matematike, zajedno s učiteljicom Ivanom Đurasek proveli su Eratostenov eksperiment i tako  izračunali opseg Zemlje i to  pomoću jednostavna štapa, sunčeve sjene i naravno - znanja matematike!

Svrha je tog pokusa, između ostaloga, poticanje istraživačkog učenja. Glavni pokretači eksperimenta su iz Grčke i cijeli projekt ima potporu Europske Unije.

Prošle godine je u eksperimentu sudjelovalo 400 škola diljem svijeta i 16 iz Hrvatske, a ove godine smo druga zemlja nakon Grčke po broju uključenih škola.

Pokus se provodi u sklopu projekata Inspiring Science Education (ISE), a isto tako i u sklopu e-Twinning projekt. Naša škola članica je oba projekta!

Prvi koji je izveo ovaj eksperiment bio je Eratosten - grčki matematičar, geograf i astronom koji je živio u 3. st. pr. Kr.  Izmjerio je Zemljin opseg zapanjujuće točno – 39 600 km. Neko je vrijeme bio upravitelj glasovite knjižnice u Aleksandriji, pa su mu bile dostupne knjige u kojima je bilo pohranjeno sve znanje onog doba. Kako se već tada pretpostavljalo da je Zemlja okrugla, Eratosten je uočio da Sunčeva sjena ne pada pod istim kutom u podne 21. lipnja (prvog dana ljeta) u Aleksandriji i Sijeni (današnji Asuan).

Kut Sunčevih zraka u Sijeni je iznosio 0°, a u Aleksandriji 7,5°. Izračunao je da je to pedeseti dio kružnice, pa je udaljenost između dvaju mjesta pomnožio s 50. Danas je poznato da prema satelitskim premjerima opseg Zemlje duž meridijana iznosi 40 008 km.

U našoj školi eksperiment je proveden u 11:48:55 h, kada je Sunce na najvišem položaju. Točno vrijeme mjerenja odredili smo pomoću Solarnog kalkulatora.

Prvi korak mjerenja bio je postaviti štap (100 cm) okomito na tlo i izmjeriti duljinu sjene koji štap baca, a potom izračunati kut upada sunčevih zraka.

Dobili smo kut od 45.48 stupnjeva.

Mjerenje smo izveli u matematičkom programu GeoGebra.

Da bismo izračunali opseg Zemlje, potrebna nam je škola partner s kojom ćemo izmijeniti veličine kutova. Pomoću veličina kutova i udaljenosti između škola došli smo do sjajnih rezultata. Najbolja mjerenja ostvarili smo sa školama iz :

1.       Lardosa (Grčka)– opseg 39 862 km,

2.       Imbassaia (Brazil) – opseg 39 828 km

3.        OŠ  kneza Branimira, Donji Muć (Hrvatska) – opseg 39 420.

Podatke smo još izmijenili s OŠ braće Radić, Pakrac, ali zbog premale udaljenosti između škola mjerenje nije bilo relevantno.

16 najboljih partnerskih mjerenja u cijelom svijetu, dana 19.3.2015. Tu smo i mi!

Mjerenje smo još izveli i pomoću virtualne škole na ekvatoru, mjesto Mbandaka, država Kongo.

Virtualnu školu smo postavili pomoću programa Google Eartha i pomoću njega izmjerili udaljenost. Za virtualnu školu na ekvatoru, odlučili smo se zbog toga što na ekvator sunčeve zrake padaju okomito, te nam je onda kut upada 00.

Svi podaci i fotografije poslani su organizatorima eksperimenta u Grčku.

Ovo je bilo  zanimljivo iskustvo koje će se sigurno ponoviti na ovaj ili sličan način i sljedeće godine.

Detalji o Eratostenovom eksperimentu i našoj školi na stranicama:

Korijeni učenje su gorki, ali su plodovi slatki.  (Aristotel)