preskoči na sadržaj

Osnovna škola Vladimira Nazora Nova Bukovica

 > Naslovnica
Vijesti

Zelena učionica - 1. dan

Autor: Lareta Žubrinić, 4. 4. 2015.

    “Zelena učionica” naziv je ovogodišnje Male Škole koja se sedmu godinu za redom održava za vrijeme proljetnih praznika u OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica.

  Male Škole u trodnevnom trajanju nude učenicima  kvalitetno i osmišljeno  provođenje slobodnog vremena uz raznovrsne edukacije i zanimljive goste ovisno o tematici. Do sada je u školi održana Mala škola glagoljice, fotografije, recikliranja, enkaustike, decoupagea i zdrave prehrane . 

   Ovogodišnja  Mala Škola “Zelena učionica” imala je   nekoliko ciljeva, među kojima su  razvijanje ekološke svijesti i kulture ponašanja u prirodi/šumi, upoznavanje učenika s biološkim raznolikostima  našeg jedinstvenog Geoparka Papuk/Parka prirode Papuk, bolje upoznavanje učenika  sa osobitostima svojega zavičaja, poticanje zdravog način života aktivnostima u prirodi  i dr.

    “Zelena učionica “ započela je u utorak prezentacijom Marije Majer, učiteljice prirode i biologije,  o našem dragulju Parku Prirode Papuk  (poveznica na PP Papuk) uz isticanje  važnosti različitih ekoloških sustava, pa tako i papučkog,  u održavanju prirodne ravnoteže na Zemlji.  

   Učenici su mogli saznati da na  površini od 33.600 ha, šumske zajednice u  PP Papuk obuhvaćaju 95% površine, s posebnim rezervatima šumske vegetacije (Sekulinačke planine), prašumom bukve i jele te park šumom Jankovac. Posebnost Parka je i sedrena barijera 35 m visokog jankovačkog slapa.

   Uz fotografije i filmove s učenicima se razgovaralo i o velikoj biološkoj raznolikosti gljiva, biljka i životinja. Park je stanište brojnih biljnih, životinjskih vrsta te gljiva i lišaji koji su rijetke, ugrožene i zaštićene  poput gljive Catinella olivacea,  brojnih  kaćuna, likovca, glavočina, ljiljana, sirištara, vodozemaca, gmazova, ptica poput planinskog djetlića, golubovi dupljaši, bjelovrata muharica te sisavaca posebice šišmiša koje nastanjuju ponore. Kroz Papuk teku i brojni izvori i rječice koje su izvor pitke vode nama i ostalim živim bićima, a zahvaljujući obilju vode, drveta i kamenu i jedino područje u našoj domovini na kojem se život čovjeka nije ugasio ni u jednom geološkom periodu, o čemu svjedoče i brojni pronađeni nalazi. Naglasilo se kako je Park prirode Papuk 2007. prvi u Hrvatskoj i na Balkanu dobio status geoparka te postao član Asocijacije europskih svjetskih geoparkova pod potporom UNESCO-a kakvih je u cijelom svijetu samo 66. (poveznica na Geopark Papuk).

    Na Papuku možete planinariti, voziti bicikl, uživati u prirodi, fotografirati,  posjetiti razne kulturno-povijesne znamenitosti, ali i živjeti... Nakon predavanja o Parku prirode Papuk, učenicima je govorio i zanimljiv gost Nikola Borić. Nikola se nastanio u malenom selu Kokočak usred papučke gore, no to ne bi bilo zanimljivo da prije toga nije obišao cijeli svijet trenirajući slavne sportaše i olimpijske pobjednike pa od svih mjesta i gradova na kugli zemaljskoj u kojima je mogao živjeti, svoj mir je pronašao u Kokočaku.

   U školu je došao kako bi učenicima rekao više o životu i življenju u prirodi. Podijelio je korisne savjete o gradnji kuće jer je svjestan koliko je danas teško doći do krova nad glavom pa je tako opisao kako se vrlo jednostavno može napraviti kuća od malo drveta, slame i blata, baš kao što je i njegova! Opisao je i kako i sami  možemo napraviti vrt u kockama slame te se na taj način može uštedjeti dosta vremena jer nije potrebno toliko pažnje i kopanja oko povrća. 

   Uz brojne savjete, Nikola nam je ispričao svoje doživljaje s putovanja i pokazao fotografije iz jedne škole u Etiopiji koja je bila vrlo skromna, ali bez obzira na to, njeni učenici su bili sretni. To nam je bila napomena da moramo više cijeniti i biti svjesni i zahvalni za ono što imamo, kao što je npr. voda, krov nad glavom i mogućnost školovanja.

 

(fotografija Nikola Borić)

   Na kraju prvog dana ”Zelene učionice”, učenici su posadili i novu billjku u školsko dvorište- crveni ribiz. Tako smo, uz jabuke, ringlovke, šljive, lijesku, dobili još jednog stanovnika našeg malog školskog voćnjaka.

(Nastavak slijedi...)


Izvor: tekst: Darko Samardžić (pedagog), Marija Majer (učiteljica prirode i biologije); Fotografije: Lucija Podolski, Iris Penov, Lareta Žubrinić


eTwinning school mission

e-Dnevnik
Ponosni!

Erasmus+ | Program EU-a za obrazovanje, osposobljavanje, mlade i sport

 

 

Kalendar 2023/2024

Energetska obnova škole

Projekt je sufinancirala

Europska unija iz

Europskog fonda za regionalni razvoj

Škole -susjedi i prijatelji

CMS za škole logo
Osnovna škola Vladimira Nazora Nova Bukovica / Zagrebačka 28, HR-33518 Nova Bukovica / www.os-vnazora-novabukovica.skole.hr / skola@os-vnazora-novabukovica.skole.hr
preskoči na navigaciju