Memento prijateljstva

Autor: Jasminka Stošić, 16. 5. 2015.

15. svibnja ponovno smo se družili s našim eTwinningom, portalom za međunarodnu suradnju i razmjenu ideja učitelja i učenika diljem zemalja Europe i svijeta, koji je proteklog tjedna proslavio svoj 10. rođendan. (I mi smo, naravno,  bili dio slavljeničke ekipe!) Za razliku od prethodnog, ovoga petka manje se slavilo, a više učilo no zabave i igre nije nam ni ovaj put nedostajalo!

U sklopu projektnog dana, kojeg smo realizirali putem radionica i raznovrsnih praktičnih aktivnosti i igara pod jedinstvenim nazivom „Memento prijateljstva“, učenici su imali priliku puno naučiti o građanskim kompetencijama i socijalnim vještinama, stjecati znanja o sebi kroz prepoznavanje i razumijevanje svojih emocija, prihvaćati i tolerirati različitost.

Dobili su priliku jačati odgovornost prema sebi i drugima, naučiti zastupati i štititi svoja i tuđa prava, mirno rješavati sukobe, uspješno komunicirati verbalnim i neverbalnim načinima, a izradili su i svoj razredni podsjetnik na usvojene vještine i pravila ponašanja u skupini.

Pri kraju projektnog dana svi učenici potpisali su ponaosob ugovor, kojim su se, zajedno sa svojim  roditeljima i učiteljima obvezali  da će usvojena i potpisana pravila dosljedno poštovati i provoditi u svakodnevnim situacijama u školi, obitelji i drugim društvenim zajednicama.

Projektne teme su obrađivali  pod vodstvom svojih učiteljica, ovim redoslijedom:

1.  „ Ogledalo, ogledalce“ („Mirror, mirror on the wal“)/ Nadin Cuca

2.  „ Prihvaćanje“/ Jasminka Stošić

3.  „Tišina glasno zvoni“/ Maja Kanđera

4, „ Rješavanje sukoba“/ Marina Kordi

Miljevački su učenici svojom aktivnošću i dobrim interesom za navedene teme i oblike rada pokazali spremnost za preuzimanje odgovornosti u pogledu ostvarivanja svojih osobnih prava, ali i prava i potreba svojih bližnjih.

Pjesmom o prijateljstvu i zajedničkim fotografiranjem priveli smo kraju još jedan zanimljiv , poticajan i uspješno odrađen eTwinning dan.

Izvor: Jasminka Stošić (tekst), Marina Kordi (foto) PŠ Miljevci
Priloženi dokumenti: