Petaši vole voće

Autor: Lareta Žubrinić, 22. 5. 2015.

Da je voće ukusno i zdravo, znaju i petaši koji su jučer održali "voćni" sat razrednog odjela

U sklopu projekta „Shema školskog voća“ i Zdravstvenog odgoja, modul  1 „Živjeti zdravo“, učenici su u dogovoru s razrednicom Martinom donijeli sezonsko voće (jabuke, jagode, trešnje, ali našla se i pokoja naranča i banana).

Sat smo održali u školskoj kuhinji gdje nas je sve čekalo spremno i čisto. Razrednica je podijelila učenike u 4 grupe te je sat započeo razgovorom o pravilnoj prehrani. Učenici su pokazali zavidno znanje u pravilima oko blagovanja (higijena jela) te je svaka grupa prvo oprala svoje ruke i  doneseno voće, nakon čega su rezali isto i stavljali u za to predviđene posude. Cilj je bio izrada voćne salate.

Dok su učenici rezali voće, razrednica je s njima vodila razgovor o važnosti pravilne prehrane. Između ostalog. rečeno je kako trebamo konzumirati 5 obroka (3 glavna i 2 međuobroka) i kako bi bilo idealno koristiti svježe sezonsko voće za međuobrok radi vitamina, minerala i drugih hranjivih tvari te vlakana.

Nakon toga smo pokušali odrediti količinu voća preporučenu za jedan međuobrok: mjera je broj komada voća koja stane u dječju šaku.

Kada su učenici završili s rezanjem voća, razrednica je podijelila voćnu salatu svakom učeniku te je degustacija počela.

Učenicima se jako svidio ovakav tip sata. Potvrda uspjeha došla je na kraju kada su učenici zaključili kako bi bilo idealno kada bi svaki sat razrednika bio ovakav!

Isto tako, voćna salata je tako brzo planula da za razrednicu nije ostalo gotovo ništa za degustaciju. To nam je bila još jedna potvrda uspješno održanog sata!

Izvor: Martina Grundler Hrala, razrednica 5. razreda