Dan Pjesnika

Autor: Eva Turza Mitrović, 10. 6. 2015.

Naša je škola i ove  godine bila domaćin pjesničke večeri „Dan Pjesnika“ koja je završetak literarnog natječaja za  učenike osnovnih škola Virovitičko-podravske županije.

9. lipnja 2015. u mjesnom Domu kulture okupili su se učenici i mentori iz okolnih škola u čast godišnjici rođenja lokalnoga pjesnika Pavla Bistrovića.

Na natječaj je pristiglo  pristiglo 36 radova iz 6 škola: OŠ Antuna Gustava Matoša Čačinci, OŠ „Davorin Trstenjak“, Čađavica, OŠ Mikleuš, OŠ Josipa Kozarca Slatina, OŠ „Ivan Goran Kovačić“, Zdenci te iz škole domaćina.

Pavao Bistrović, u mjestu poznatiji kao Pjesnik, bio je član Hrvatskoga društva književnika i u vlastitoj nakladi izdao zbirku poezije „Titraji mladosti“ koji su uvijek pravo nadahnuće za teme literarnih radova učenika.

Ove smo godine zavirili i u rukopisnu ostavštinu našeg Pjesnika i pronašli neobjavljenu zbirku „Lahori s polja“ te je učenik Gabrijel Fuljek otvorio večer s pjesmom „Ovdje“ upravo iz ove zbirke.

Ravnateljica Lareta Žubrinić pozdravila je okupljene, zahvalila svim sudionicima i mentorima i izrazila svoje zadovoljstvo činjenicom da je ovaj natječaj postao lipanjska tradicija škole, ali i Nove Bukovice.

"Lipice", članovi male skupine KUD-a Lipa Nova Bukovica pod vodstvom Slavice Podolski započeli su svoj nastup kazivanjem poezije Pavla Bistrovića,

a zatim predstavili splet slavonskih plesova i pjesama i zaslužili gromoglasan pljesak.

Nakon rezimea cijelog natječaja koji je pripremila knjižničarka škole Eva Turza Mitrović uslijedilo je proglašenje nagrađenih i pohvaljenih radova za ovu godinu, a nagrade su osigurane od strane Općine Nova Bukovica.

Za vrlo uspješne radove pohvaljeni su i nagrađeni

Sara Čolić iz OŠ Antuna Gustava Matoša Čačinci (mentorica Kristina Krolo),

Samanta Kopljar iz OŠ „Ivan Goran Kovačić“, Zdenci (mentorica Mirjana Dadić Kraljik)

te Karla-Marija Mojzeš iz OŠ Mikleuš (mentorica Marica Kesić).

Posebnu pohvalu dobili su Melani Bubanović iz naše škole (mentor Mirko Milak) i Ian Karol Vrbaslija iz OŠ Josipa Kozarca Slatina (mentorica Kata Huber).

Čuli smo neke od nagrađenih radova, a nakon službenog dijela večeri gosti su pozvani na druženje i razgledavanje naše škole.

Karla Marija Mojzeš, OŠ Mikleuš              Sara Ćolić, OŠ AGM Čačinci

Ovakvom manifestacijom promovira se  kultura pjesničkog izražavanja naših osnovnoškolaca, a ujedno  potiče učenike i učitelje na međusobno upoznavanje i druženje uz lijepu pjesničku riječ koja veliča zavičajne ljepote, iskrenu ljubav i dobrotu među ljudima.