Istina o pobjednicima

Autor: Lareta Žubrinić, 31. 10. 2016.

Učenici 7. razreda su krajem listopada  sudjelovali u projektu kojega  provodi Udruga HVIDR-a Slatina pod nazivom  Istina o pobjednicima 2016.  Opći cilj ovog projekta jest promicanje istine o Domovinskom ratu, a konkretni ciljevi odnose se na povećanje razine znanja i informiranosti učenika viših razreda osnovnih škola o Domovinskom ratu u našem kraju.

Program ove terenske nastave obuhvatio je posjet Zavičajnom muzeju grada Slatine gdje su učenici obišli Spomen-sobu 136. slatinske brigade, a prezentaciju o Domovinskom ratu na ovom području održala je ravnateljica muzeja Dragica Šuvak uz pomoć Dragana Bačmage, hrvatskog branitelja i zaposlenika muzeja.

Marija Grdić pročitala je  imena svih poginulih branitelja sa slatinskog područja, a u Spomen-sobi koju su uredili roditelji poginulih branitelja, našli smo i spomen na Vitodraga Maračića iz Nove Bukovice.

U nastavku su učenici u  pratnji ravnateljice i članova slatinske HVIDR-e Samija Dede i Josipa Habla obišli bivšu crtu obrane grada Slatine i odali počast poginulim braniteljima na mjestima njihovih pogibija. Poklonili su se i zapalili lampion i na mjestu pogibije Tomislava Mikića iz Nove Bukovice.

Posjetili su i Voćin gdje im  je o životu za vrijeme njegove okupacije i osobnom sudjelovanju u Domovinskom ratu govorio hrvatski branitelji Darko Božičković koji ih je zatim upoznao s poviješću voćinske Crkve Majke Božje i njezinom ratnom  stradanju.

Terenska nastava završila je odavanjem počasti svim poginulima u Domovinskom ratu ispred centralnog spomen obilježja u Četekovcu. O putevima 136. slatinske brigade učenici su pokazali izniman interes te svojim dostojanstvenim ponašanjem i pažljivim slušanjem odali počast svim hrabrim hrvatskim braniteljima.

Projekt ISTINA O POBJEDNICIMA podržavaju i prate Ministarstvo branitelja, Grad Slatina i Općine Čađavica, Nova Bukovica, Mikleuš, Sopje i Voćin.

Više fotografija terenske nastave u Fotogledu.

« Travanj 2017 »