Početak jeseni u Miljevcima označen tradicijskom priredbom „Miljevački dani kukuruza“!

Autor: Jasminka Stošić, 29. 9. 2017.

Miljevački 10. po redu Dani kukuruza okupili su i ove godine, uz brojne ugledne uzvanike i goste iz slavonskih mjesta, predstavnike Republike Slovačke iz MInistarstva kulture i MInistarstva iseljenih Slovaka, mnoge mještane Miljevaca i okolnih naselja, članove kulturno- umjetničkih skupina iz susjedne države Bosne i Hercegovine (Bijela- Distrikt Brčko) te posebno drage nam prijatelje iz Republike Slovačke - gradova Oščadnice i Lokčana.

Zahvaljujući iznimno povoljnim vremenskim prilikama svečana tradicijska priredba, ove godine i jubilarna, ispred Hrvatsko- slovačkog doma u Miljevcima mogla je započeti kako je i planirano - prikazom slovačkih tradicijskih običaja povezanih uz berbu kukuruza.

Fotografija Mihaele Kojić Lukaček.

Program je nastavljen u samom domu, prije svega, nastupom domaćina - članova „Matice slovačke Miljevci“, a potom i gostujućih kulturno- umjetničkih društava. Veselja, plesa i zvonke pjesme i ove godine nije nedostajalo!

Fotografija Mihaele Kojić Lukaček.

Naši učenici također su i ove godine  dali svoj doprinos ovoj zapaženoj priredbi, sudjelujući u glazbenoj igri i scenskom igrokazu  na temu JESENI, koja je „zavladala“ sjevernom Zemljinom hemisferom upravo na sam dan održavanja „10. miljevačkih dana kukuruza“.

Miljevački  učenici su tim povodom izradili i likovne radove koji su krasili panoe u, za tu prigodu, posebno ukrašenoj sali miljevačkog doma. Također,  izradili su i simbolične poklone u znaku naše „kukuruzne priredbe“ za prijateljsku školu iz Oščadnice, čija nas je ravnateljica  Veronika  Mačuhova i ove godine  „počastila“ svojim dolaskom u Miljevce.

Fotografija Mihaele Kojić Lukaček.

Njoj i učenicima iz njene škole zahvaljujemo za darove koje su svojeručno izradili upravo za naše mališane kako bi ih obradovali i potvrdili naše višegodišnje prijateljstvo.

Domaćini, članovi Udruge „Matica slovačka Miljevci“ na čelu s predsjednikom, gospodinom Đurom Sobolom, potrudili su se kako i ove godine nitko iz Miljevaca ne bi otišao „prazna stomaka“ pa je po završetku službenog dijela programa zabava uz večeru za sve sudionike i goste potrajala do kasnih večernjih sati.

Fotografija Mihaele Kojić Lukaček.

Ukoliko ste propustili doći na ovogodišnju miljevačku priredbu, pripremili smo vam mali kolaž  fotografija sa zanimljivim subotnjim prizorima iz Miljevaca. Nadamo se kako će vas oni, nakon što ih pogledate, potaknuti na dolazak iduće godine. Savjetujemo vam stoga:   Datum održavanja ove značajne i posebne manifestacije naredne godine na vrijeme označite u svom kalendaru, uz obveznu opasku: „MUST VIZIT!“ (Obvezno posjetiti!).