Dan rječnika u PŠ Miljevci

Autor: Nadin Cuca, 16. 10. 2017.

Dan rječnika obilježavamo na današnji dan, 16. listopada, u spomen na američkog leksikografa, pravopisnog reformatora i političara Noaha Webstera koji je napisao prvi rječnik na engleskom jeziku, a pisao ga je punih 27 godina

Rječnik je leksikografsko djelo koje sadržava popis riječi i izraza nekog jezika (ili više njih) izabranih, raspoređenih i objašnjenih po nekom načelu te poredanih abecednim ili tematskim redoslijedom.

U PŠ Miljevci učiteljice Nadin Cuca i Marina Kordi upoznale su učenike s različitim vrstama dvojezičnih rječnika. Učenici su imali prilike upoznati se s englesko – hrvatskim, njemačko – hrvatskim i hrvatsko – slovačkim rječnikom te jednim višejezičnim rječnikom u kojem su učenici mogli uspoređivati riječi na čak 5 stranih jezika: engleskom, njemačkom, francuskom, talijanskom i španjolskom.

Za početak prolistali smo svaki rječnik, shvatili princip po kojem su riječi poredane, a zatim su učenici dobili zadatak da pronađu riječ „jabuka“ svatko u svom rječniku. Bilo im je zanimljivo pročitati različite nazive za istu riječ i trudili su se izreći je svatko na jeziku svog rječnika.

Nakon nekoliko uspješno pronađenih riječi, odlučili smo se natjecati. Učenici su podijeljeni u skupine po 3. Učiteljice su zadavale riječi na hrvatskom ili engleskom jeziku, a učenici su morali u što kraćem vremenu pronaći drugi naziv za riječ u svom rječniku.

Najbolje se snašla skupina koja je koristila višejezični rječnik. Činili su je učenici Lara, Stjepan i Leo. Drugo mjesto u natjecanju osvojila je Leonova, Lukina i Mihaelova skupina, dok su treće mjesto osvojili Anja i Dominik.

Svrha obilježavanja ovog dana je isticanje važnosti upotrebe rječnika i obogaćivanja vokabulara, a uza sve to, mi smo se uspjeli i dobro zabaviti.

Izvor: Nadin Cuca (tekst), Marina Kordi (fotografije)