Osmaši u Vukovaru

Autor: Lareta Žubrinić, 23. 10. 2017.

Svake godine, osmaši naše škole posjećuju Vukovar. Sa željom da se vrate puni znanja i suosjećanja, postigli su to,  jer danas znaju i mogu razgovarati o  djelima i nedjelima koja su se tamo dogodila.

Brojna predavanja nisu bila dosadna već zanimljiva iz razloga što su nam prikazivala nešto što nas je jako zanimalo. Naši predavači bili su predani i iskusni govornici, i sami sudionici obrane Vukovara. Došli smo ondje puni očekivanja, a nakon završenih predavanja,  prvi dan krenuli smo i prema vukovarskim muzejima. Muzej u koji smo prvi došli jest bio onaj posvećen  Vučedolskoj kulturi.

Vučedol je bio doista zanimljivo naselje, a civilizacija jedna od rijetkih  Egiptu ravna. Svima su se oči razbistrile kada smo razbili mit o Vučedolskoj golubici,Nako tj. da to nije prikaz golubice već hrome jarebice (točnije mužjaka), zaštitnice i simbola metalurgije.

Nakon povratka u Vučedolsko doba krenuli smo prema drugome muzeju, zapravo dvorcu jedne njemačke obitelji Eltz u kojemu je prikazan život ljudi prije čak od ledenog doba pa sve do svakodnevice te iste obitelji. Dvorac je imao terasu s koje je bio jedan neopisiv pogled na veličanstveni Dunav. (Ako niste znali, dvorac Eltz ne samo da se nalazi u centru Vukovara nego već i na novčanici od 20kn.)

Nakon šetnje Vukovarom i upoznavanja grada, zasluženi odmor i disco-večer su bili savršen završetak  dana. Prvi dan je jako brzo završio skoro da nismo oka sklopili.

Drugi dan započeo  je s nastavom o Domovinskom ratu i obrani i stradanju Vukovara na otvorenom.  Upoznali smo se s važnošću Trpinjske ceste i s grobljem tenkova gdje su naši branitelji pokazali veliku hrabrost u obrani svojega grada. Posjetili smo Memorijalno groblje na kojem je i grob heroja Domovinskog rata Blage Zadre. Pomolili smo se i na grobovima brojnih hrvatskih branitelja.

Minutom šutnje dostojanstveno smo se poklonili svim žrtvama na Ovčari na kojoj se  dogodio jedan od strašnih ratnih zločina. Naš vodič Marko pojasnio nam je sve što se na dogodilo na ovom strašnom mjestu  i to nas je jako pogodilo. Puni suosjećanja, nakon Ovčare, posetili smo i vukovarsku bolnica je bila udarac za neke od učenika, uz sav taj dostojan, ali ipak uznemirujući prikaz,  bolnica nikako nije mogla a da ne ostavi dio sebe u našim srcima.

Znamo vrlo dobro da su heroji Domovinskog rata  i danas uz nas. U našim srcima bit će zauvijek  bez obzira bili oni na ovom ili drugom svijetu.

Više fotografija u Fotogledu.

Izvor: Marija Grdić, učenica 8.r. (Novinarska grupa)