Mladi pjesnici Slavonije i Baranje

Autor: Maja Kufner, 7. 12. 2017.

U petak 24. studenoga 2017. godine zajedno sa svojom učiteljicom Majom Kufner iz Hrvatskog jezika krenula sam na svečanu dodjelu nagrada malim pjesnicima Slavonije i Baranje.

Ugostili su nas domaćini iz općine Cernik. Cernik je malo, ali idilično slavonsko selo smješteno u Brodsko-posavskoj županiji, samo nekoliko kilomatera udaljen od Nove Gradiške.

Prije početka, sudionici su se mogli malo odmoriti i okrijepiti, a tada je započeo program svečanim dizanjem zastave i uvodnim riječima ravnateljice Osnovne škole „Matija Gubec“ te načelnika.

Nakon razgledavanja škole svi smo se uputili prema  franjevačkom samostanu i crkvi sv. Petra. Veličanstvena franjevačka rezidencija izgrađena početkom 18. stoljeća izdržala je tursku okupaciju, a iako je dio samostana razrušen za vrijeme Domovinskog rata, danas je u potpunosti obnovljen zajedno s muzejom i knjižnicom.

Ondje nam je fra Vjenceslav Janjić ispričao mnoge zanimljive anegdote, a imali smo prilike pogledati i unutrašnjost jedne od najljepših baroknih crkvi na ovim prostorima.

Nakon obilaska samostana i crkve vratili smo se u školu gdje je započela središnja svečanost na kojoj smo čitali svoje pjesničke uratke. Bilo je tu domoljubne, misaone, pejzažne, dijalektalne i ljubavne poezije, a najmlađa je sudionica imala samo 8 godina. Kada su svi pročitali svoje pjesme, nestrpljivo smo čekali da se odredi i odabere četiri najuspješnije i jedna koja je najljepše krasnoslovljena.

Učiteljica je poslala još par radova iz naše škole, no moj je ušao u uži izbor. Nažalost, ovog puta moja pjesma Spokojna dišem uza svoju Dravu nije bila među najboljima, no svakako smo i mi koji smo sudjelovali dobili lijepe i vrijedne nagrade. Ali ono što je još važnije – pamtit ćemo taj događaj jer zaista je bilo prekrasno, a sklopila su se i neka nova prijateljstva.

Svima preporučujem da se ,,bace'' na pisanje (sastavaka, pjesama), fotografiranje ili očuvanje okoliša… Trud se uvijek nagradi!

Izvor: Elena Koleno, učenica 8. razreda (Novinarska skupina)