Petaši u društvu Spirala i Rimljana

Autor: Lareta Žubrinić, 13. 3. 2018.

Učenici 5. razreda su na satu Povijesti ponovno koristili digitalni alat Spiral kako bi ponovili sadržaje nastavne cjeline Početci Rima. Ovaj put smo se odlučili za verziju Spirala Team Up koja poboljšava proces i rezultate skupnog rada.

Učenici su podijeljeni u 4 skupine (Narodi Apeninskog poluotoka; Nastanak Rima – legenda i povijest; Svakodnevni život Rimljana i Vjerovanje Rimljana) te su zajedničkim idejama izradili prezentaciju, koju su potom prezentirali svojim prijateljima u razredu.

Inače, skupine mogu raditi s pojedinačnim ili dijeljenim uređajima za stvaranje zajedničke prezentacije, no mi smo se ovaj put odlučili koristiti informatičku učionicu kako bi svaki učenik imao svoj uređaj i samim time prezentacija je napravljena brže i s puno više ideja.

Prilikom prezentiranja ostali učenici su mogli davati svoje komentare za svaku sličicu/slide što uvelike pomaže pri prihvaćanju konstruktivne kritike, ali i savjeta ili pohvala.

Učenici su bili jako zainteresirani za ovakav način ponavljanja gradiva te su s velikim zanimanjem pretraživali Internet kako bi pronašli dodatne zanimljivosti koje bi mogli iskoristiti u svojim prezentacijama.

No, od svega je bilo najbolje kada su jedni drugima krenuli pokazivati kako se ubacuje dodatni materijal (slikovni ili video) u prezentaciju. Učenici su stvarno prihvatili duh suradništva!

Rimljani bi bili ponosni!;)

Izvor: Martina Grundler Hrala, učiteljica povijesti