Edukacija o oralnom zdravlju za učenike PŠ Miljevci!

Autor: Jasminka Stošić, 28. 3. 2018.

U petak, 23. ožujka učenike PŠ Miljevci posjetila je dr Amanda Dudović, stomatologinja u Zubnoj ambulanti u Novoj Bukovici, koja je zainteresiranim miljevačkim đacima održala korisno predavanje o oralnoj higijeni i zdravlju usne šupljine.

Povod za dolazak dr Amande bio je Svjetski dan oralnog zdravlja, koji je obilježen upravo protekle sedmice, točnije 20. ožujka.

Ona je, na učenicima pristupačan i razumljiv način objasnila kako će pravilno održavati higijenu usne šupljine te koliko često je potrebno prati zube tijekom dana kako bi oni ostali zdravi. Uputila ih je i u razloge nastanka karijesa te navela hranu koju je potrebno izbjegavati „u širokom luku“ kako bismo održali zube zdravima i kompletnima.

Učenicima iz Miljevaca najzabavniji je bio praktični dio, prilikom kojega su se i sami okušali u „četkanju“, tj. pranju zubi, ovoga puta uz pomoć modela zubala i četkice, za čiji naziv  baš i nije uputno rabiti umanjenicu jer je značajno veća od one kojom se svakodnevno služimo prilikom održavanja higijene zubi.

No upravo ta „ogromna četkica“ je demonstraciju pravilnog pranja zubi učinila zabavnom i zanimljivom.

„Zadirkujući“ krokodila „raskošnog zubala“, koji je stigao u pratnji naše gošće, uspjeli su na uzbudljiv način, kroz igru, naučiti da je zube potrebno njegovati i čuvati, naročito one trajne, kojih u ustima čovjeka do odrasle dobi izraste ukupno 32, ali samo pod uvjetom da je izbjegnuta vrlo nepoželjna pojava karijesa i ostalih bolesti usne šupljine.

Druženje s doktoricom Amandom bilo je poučno za sve miljevačke učenike pa su joj srdačno zahvalili na dolasku i zamolili ju za još koji takav posjet.

Strah od zubara ovim se susretom za većinu miljevačkih školaraca rasplinuo „kao mjehur od sapunice“! A naša gošća je iz naše škole otišla uz obećanje da ćemo se opet vidjeti. U ambulanti u Novoj Bukovici ili u našoj miljevačkoj školi? Sasvim svejedno!

Važno je samo postići da se našim malcima Gric i Grec ne nastane u ustima te da osmijeh svakog našeg učenika postane (i ostane!) zdrav i blistav!

Izvor: Jasminka Stošić, učiteljica RN u PŠ Miljevci