Svjetski dan osoba s Down sindromom

Autor: Ruža Živković, 21. 3. 2020.

Svjetski dan osoba s Down sindromom obilježava se svake godine 21. 3.

Sindrom Down uzrokuje pogrešno razvrstavanje kromosoma tijekom stanične diobe spolnih stanica, tako da se u stanici nađe višak cijelog ili dijela jednog kromosoma. S obzirom da postoje tri kopije 21. kromosoma, regularni tip sindroma Down poznat je i kao "trisomija 21".

Učitelj: Svake se godine 21. ožujka obilježava Svjetski dan osoba sa Down sindromom.

Učenik: Zašto baš 21.3.?

Učitelj: Upravo zato što taj datum simbolizira 3 reprodukcije 21. kromosoma što je glavno genetsko obilježje osoba sa Down sindromom.

Učitelj: Dan osoba sa Down sindromom obilježava se na način da se taj dan obuku dvije različite šarene čarapice.

Učenik: Zašto baš različite šarene čarapice?

Učitelj: Osobe s Down sindromom ne mogu upariti iste čarape, a nošenjem različitih čarapa pokazuje se podrška tim osobama.

Najčešća karakteristična obilježja izgleda osoba s Down sindromom jesu:

• Mišićna hipotonija, smanjenje napetosti (tonusa) mišića
  • Široki vrat. Dijete može imati kratak, široki vrat s previše kože i masnog tkiva
  • Kosi položaj očnih otvora
  • Okruglo lice izravnanog profila
  • Abnormalni oblik uški
  • Kratke šake, na dlanu može postoji specifična poprečna brazda na obje ruke ili na samo jednoj
  • Malena usta i nos s neproporcionalno velikim jezikom
  • Kratke i široke ruke i noge, često postoji i velik razmak između nožnog palca i susjednog prsta
  • Kraći prsni koš neobičnog oblika
  • Malena glava

Najčešće karakterne osobine osoba s Down sindromom jesu:

• Tople, dobrodušne, vedre i vesele osobe
  • Komuniciraju sa svojom okolinom na razne načine
  • Vjerno kopiraju ponašanja iz svoje okoline
  • Kreativni su i nježni

Učenici naše škole s pedagoginjom Ružom Živković pokazali su kako „Odgoj ide i na daljinu“. Ne mora se samo učiti online može se i djelovati odgojno (poticajno).

Učenici su u suradnji s pedagoginjom, na daljinu, obilježili Svjetski dan osoba s Down sindromom obukavši šarene (različite) čarapice te poslikavši ih. Pedagoginja je učenicima poslala prikladnu prezentaciju u kojoj su oni naučili zašto se rađaju djeca s Down sindromom, kakve su njihove karakteristike te kako im možemo pokazati da volimo, podržavamo i razumijemo njihovu različitost koja ih čini unikatnima (PPT-u PDF formatu nalazi se prilogu).

Osim toga učenici su trebali riješiti kviz koji su riješili sa gotovo 100% prolaznošću!

Aktivnosti koje su morali odraditi, zanimljivost i ocjenu pedagoginji dali su 4.84. Hvala vam, dragi učenici! Učeničke anonimne komentare i zadovoljstvo možete pogledati u prilogu.

S njihovim slikama izradili smo virtualni pano koji možete pogledati na sljedećoj poveznici:

Zanimljivi crtani film na navedenu temu možete pogledati ovdje:

A fotografije naših učenika, učitelja, roditelja i obitelji nalaze se u nastavku:

Tekst i materijali: Ruža Živković, pedagoginja.

Slike: Predškolci (Tia Bužonja, Mia Dorčak, Ivan Žiga i Antonio Karl) i Učenici (2.r. Dominik Križetić s obitelji; 4.r. Marko Skovračin i Dario Stojanović; 5.r. Lara Dolovski, Dominik Terek, Deny Župan, Leon Lolovski, Antonio Varga i Andrea Dolovski, Matej Jakočić, Josip Žiga s obitelji; 6.r. Martina Nikić, Leo Bračun; 7.r. Matija Kribl, Mihael Šterl, David Fuljek; 8.r. Monika Nikšić, Ivan Sirovica, Mateja Podolski, Hrvoje Palčić, Antonio Bilavčić, Josip Bukovac), ravnateljica Lareta Žubrinić, pedagoginja Ruža Živković, učiteljica kemije Silvija Bašić, učiteljica prirode i biologije Marija Majer, Ines Puškarić, Maja Mikić Vizner, i učiteljica povijesti Martina Grundler Hrala s obitelji.

Priloženi dokumenti:
Dan_osoba_s_Down_sindromom.pdf (831.59 KB)