European Day of Languages uz Dan rječnika

Autor: Tihana Mađar Grgić, 1. 10. 2020.

Svake se godine 26. rujna obilježava Europski dan jezika. Na taj se dan slavi jezična raznolikost kontinenta s više od 200 jezika i dijalekata.

Tri su glavna cilja obilježavanja Europskoga dana jezika:

- očuvanje europske jezične baštine

- poticanje ljudi svih dobi na učenje jezika

- naglašavanje važnosti učenja jezika u školskoj dobi.

Europski dan jezika obilježili smo  kroz nekoliko aktivnosti na nastavi engleskog jezika.

Učenici 8. razreda su slušali razne europske pjesme te  pokušali prepoznati o kojem jeziku se radi, bojali su razne zastave i  učili o običajima tih zemalja te je jedna od aktivnosti bila i izrada  rječnika kojim se obilježio i nadolazeći Dan rječnika (16. listopada).

Svaki učenik je napisao 10 riječi na hrvatskom jeziku koje ne znaju prevesti na engleski jezik. Zatim su tražili prijevode i na njemačkom,  talijanskom, španjolskom, poljskom i češkom jeziku. Učenici su spremno prihvatili zadatak i svi ga uspješno izvršili.

Učenici 7. razreda radili su aktivnost Same word – different meaning. Istraživali su riječi koje isto zvuče, ali imaju različito značenje u različitim jezicima. Potrudili su se zapamtiti nekoliko riječi te su ih napisali na papir i stavili na pano kako bi i ostali učenici mogli nešto novo naučiti.

Izvor: Azra Benković i Tihana Mađar Grgić, učiteljice EJ