Pi - tajanstveni broj koji ima svoj međunarodni dan

Autor: Lareta Žubrinić, 22. 3. 2021.

Učenici 8. razreda obilježili su međunarodni Dan broja PI ukrašavanjem panoa i otkrivanjem mnogih zanimljivosti tog , za neke, tajanstvenog broja. Otkrijte ih i vi!

• Broj Pi (označavamo ga grčkim slovom π) predstavlja omjer opsega i promjera kružnice.
  • Njegova vrijednost zaokružena je na dvije decimale i iznosi 3.14. Zato se baš datum 14.3 odredio kao dan broja PI.

• Otkrili su ga Babilonci prije više od 4000 godina!
  • Slavni matematičar Arhimed, koji je živio od 287 do 212. godine  prije Krista, prvi je točno procijenio vrijednost broja Pi.

• Broj Pi ima beskonačno mnogo znamenki, tako da se i danas nastavlja obaranje rekorda u izračunavanju sve većeg broja znamenki.
  • Danas je već poznato više od 50 trilijuna znamenki!!!

Broj Pi je zadivio i brojne umjetnike, proučavao ga je i veliki Leonardo da Vinci, a i slavni Salvador Dali koji je jako volio broj Pi te ga je utkao u svoju umjetnost.

Pi je tako uspio zaintrigirati matematičare, fizičare, pisce, slikare, glazbenike, lovce na Guinnessa i mnoge druge.

•  Pi je spojio i dva najpoznatija genija 20. i 21. stoljeća; naime, na ovaj se poseban dan rodio najpoznatiji svjetski fizičar Albert Einstein, a umro Stephen Hawking, slavni britanski fizičar modernog doba.

Izvor: Ivana Škrobo, učiteljica matematike