Međunarodni dan djece

Autor: Lareta Žubrinić, 21. 11. 2013.

Obilježavanju Međunarodnog dana djece posebno se posvetila Likovna skupina 4. razreda s učiteljicom Lidijom Medved.

U svojim likovnim radovima izloženim na hodniku škole žele upoznati svoje vršnjake, ali i odrasle na prava koja imaju, a često im se uskraćuju.

Dan djece obilježava se  20. studenoga jer je toga dana 1959. usvojena Deklaracija o pravima djeteta. Za razliku od Deklaracije koja ima moralnu snagu, Konvencija o pravima djeteta pravni je akt koji ima snagu zakona.

Djetetu je  zbog njegove fizičke i mentalne nezrelosti potrebna zaštita i prije i poslije rođenja. Zabranjuje se svaka diskriminacija zbog rase, boje kože, spola, jezika, vjere, političkog ili drugog mišljenja, nacionalnog ili socijalnog podrijetla, imovine, rođenja ili drugih okolnosti bilo djeteta samog ili njegove obitelji.

Zabranjuje se trgovanje djecom te štiti dijete od nemara, okrutnosti i izrabljivanja, a na kraju se ističe da dijete treba odgajati u duhu razumijevanja, tolerancije, prijateljstva među narodima, mira i općeg bratstva.