Zašto bismo u novoj trebali više čitati?

Autor: Administrator , 7. 1. 2014.

Od razvijanja memorije, inteligencije do komunikacijskih vještina i imaginacije, provjerite koji su blagotvorni učinci čitanja knjiga na naš mozak, zdravlje i osobnost. Navedeno je samo nekoliko razloga zašto treba čitati.

Razvijanje verbalnih vještina

...ljudi koji više čitaju raspolažu raznolikijim vokabularom kojim mogu opisati kako se osjećaju i prikladnije iznijeti svoje mišljenje. Svakodnevni vokabular eksponencijalno se povećava brojem pročitanih djela.

Poboljšanje koncentracije i fokusa

...smještanje uz knjigu i čitanje produljuje fokus i koncentraciju, što je na početku prilično teško. Potpuno uživljavanje u štivo zahtijeva isključivanje vanjskog svijeta i uranjanje u tekst, što dugoročno poboljšava pažnju i usmjerenost na određenu materiju.

Čitatelji uživaju u umjetnosti i nastoje unaprijediti svijet

...dokazano je da ljudi koji čitaju iz zabave i zbog razonode, pokazuju veću zainteresiranost za posjete muzejima i koncertima te čak tri puta više volontiraju u raznim dobrotvornim akcijama i pomažu obespravljenima. Čitatelji su aktivni sudionici u svijetu oko njih, a taj angažman presudan je za individualni i društveni boljitak.

Čitanje razvija maštu

...svjetovi opisani u knjigama, kao i tuđa mišljenja i pogledi pomažu u širenju percepcije i perspektive. Čitanjem opisa mjesta ili događaja, mozak kreira viziju, umjesto već predočene slike koju dobivamo gledanjem TV-a.

Povećava inteligenciju

Knjige nude bogate izvore znanja, Čitanje pruža mogućnost za konzumaciju goleme količine informacija u relativno kratkom razdoblju.

Čitanje osobu čini zanimljivijom i atraktivnijom

Zbirka podataka prikupljena iz publicističkih djela dobro će doći u akademskim raspravama, a mašta izgrađena čitanjem beletristike sigurno će učiniti sugovornika zanimljivijim u razgovoru.

Smanjuje stres

... čitanje bitno reducira stres. Ispitanici su samo trebali šest minuta u tišini čitati i taj proces usporio je rad srca i smanjio napetost mišića. Čitanje je subjekte ispitivanja dovelo do niže razine stresa od one na kojoj su bili prije nego što su počeli.

Razvija pamćenje

'Dok čitate, imate više vremena za razmišljanje. Čitanje vam nudi jedinstvenu pauzu za spoznaju i introspekciju. Prednosti povećane moždane aktivnosti poboljšavaju memoriju i potencijal za učenje.

Otkrivanje i izgradnja ličnosti

... trebamo čitati sporim ritmom, uz ljubav i otvorenost, trebamo čitati da povećamo domišljatost i imaginaciju, osjećaj za intimnost, uglavnom - cijelu našu svjesnost uz dodatni blagotvorni učinak na procese izlječenja potisnutih boli.

Uz neograničenu količinu drugačijih perspektiva i životnih puteva o kojima možemo čitati, knjige nam pružaju prilike da proživimo ono što u stvarnosti ne bismo mogli te da naučimo neke vještine indirektnim putem. Knjige su brz i učinkovit put do kreiranja ličnosti.

Zbog zabave

Sve prednosti spomenute dosad samo su bonus najvažnijem razlogu i pozitivnom učinku čitanja: komponenti zabave. Da ne postoji element zabave, čitanje bi se pretvorilo u posao. Puno 'angažiranije' od gledanja filma ili TV serije, dobra knjiga pomaže da se sjajno zabavimo uz dodatak otkrivanja vlastitih potencijala.

Tekst je prenesen sa stranica portal.skole.hr