Rezultati ankete o čitalačkim navikama naših učenika

Autor: Marijana Pađen Jurišić, 28. 1. 2014.

Rezultati ankete o čitalačkim navikama provedene u našoj školi (anketa i pitanja nalaze se na web stranici naše škole).

Od ove školske godine anketna pitanja na stranici naše škole vezana su uz čitanje i čitalačke navike učenika. Kako je ove godine sve u našoj školi vezano uz knjigu i školsku knjižnicu zanimljivo je pogledati što naši učenici vole čitati i zašto.

Na pitanje što najviše vole čitati, učenici su odgovorili:

46,9% voli sve čitati

37,5% ne voli čitati

9,4 % pjesme

6,3 % stripove

0,0 % romane

Zanimljivo je da su nekada romani bili najtraženije knjige među mladima, a sad učenici vole suvremenije oblike pa je zanimljivo da njih 6,3% voli čitati stripove.

Kako vole provoditi svoje slobodno vrijeme, učenici su odgovorili:

42,9 % voli izlaziti van s prijateljima

32,1 % voli izležavati se pred televizorom

17,9 % provode čitajući

7,1 % šetajući  sa psom

Iz ovog pitanja možemo zaključiti da učenici najradije provode slobodno vrijeme u društvu svojih prijatelja, a potom gledajući televiziju. Njih 17,9 % provodi svoje slobodno vrijeme čitajući omiljene knjige ili časopise. Obzirom na tehnologiju i internet razumljivo je da su im drugi oblici zabave puno bliži od čitanja. No, nadamo se da će se to promijeniti.

Na pitanje koji su im najdraži književnici, učenici odgovaraju :

33,3 % Ivana Brlić Mažuranić

18,8 % nije navelo omiljenog autora

13,0 % Sanja Pilić

10,1 % J. K. Rowling i Silvija Šesto

8,7 % Zvonimir Balog

5,8 % Pajo Kanižaj

Zanimljivo je da učenici najviše vole čitati priče Ivane Brlić Mažuranić, a potom djela Sanje Pilić te J. K. Rowling i Silvije Šesto. Lijepo je vidjeti da učenici ipak daju prednost hrvatskim autorima koje su ocijenili visokim postotkom.

Na pitanje koji im je omiljeni časopis i koji najviše vole čitati, učenici odgovaraju:

37,8 % najviše voli čitati Modru lastu

35,7 % najviše voli čitati Smib

18,4 % najviše voli čitati O.K.

5,1 % najviše voli čitati Teen

2,0 % najviše voli čitati National Geographic Hrvatska

1,0 % najviše voli čitati Radost

0,0 % Drvo znanja i Meridijani

Iz priloženog zaključujemo da učenici najviše vole časopise koji su im bliži i kreirani prema njihovom ukusu. Modra lasta i Smib približili su svoje časopise učenicima, a naravno uvijek se u njima nalazi i neki poklončić koji ih dodatno razveseli. Najmanje pozornosti posvećuju enciklopedijskim časopisima (Drvo znanja) i popularno znanstvenim časopisima (Meridijani) koje uopće ne vole čitati.