Dan sjećanja na žrtve holokausta

Autor: Marijana Pađen Jurišić, Darko Samardžić, 28. 1. 2014.

27. siječnja obilježavamo danom sjećanja na žrtve holokausta i zločina protiv čovječnosti.

Dan sjećanja na holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti međunarodni je dan sjećanja kojim se želi podsjetiti na sve žrtve nacističkih režima tijekom Drugog svjetskog rata.

Ovaj se Dan obilježava diljem Europe, a u najvećem broju europskih zemalja za datum obilježavanja izabran je 27. siječnja. Na taj je dan 1945. godine Crvena armija oslobodila 7.500 zatvorenika koje su za sobom ostavili nacisti u koncentracijskom logoru Auschwitz u Oświęcimu u Poljskoj. Tog se datuma ovaj Dan sjećanja obilježava i u Republici Hrvatskoj.

Dan sjećanja na Holokaust i sve žrtve nacističkih režima tijekom Drugog svjetskog rata obilježava se diljem Europe s posebnim naglaskom na obrazovanju mladih generacija.

izvor: skole.hr

U našoj su školi učenici prigodnim plakatima na panoima iskazali poštovanje prema žrtvama holokausta.